"Ke vstupu do strany nás přilákal zájem pomoci dětem a sociálně slabým důchodcům,“ vidí svůj vstup do politické strany Vladimíra Boučková a Miluše Kurceníková z Lovosic. „Byl jsem jedním ze zakládajících členů sociální demokracie v Lovosicích. Zklamalo mě, že není volební program naplňován, proto jsem odešel,“ více neprozradil Petr Bouček. „Rebel Arpád Gebur mě ale přesvědčil, tak jdu do toho znovu,“ řekl.

Stranické průkazy z rukou Jany Volfové, předsedkyně strany SDŽ, převzal v sobotu na ustavující členské schůzi lovosické místní organizace SDŽ i bývalý předseda lovosické místní organizace ČSSD Jaroslav Grečl a Zdeněk Vybíral, bývalý předseda představenstva DZCL.

O předsedovi rozhodne tajná volba už za měsíc. Že by se jím měl stát lovosický zastupitel a bývalý člen ČSSD Arpád Gebur, on sám zatím odmítá. „Chci pomáhat a předávat své zkušenosti,“ řekl.

„Je to známka toho, že nevstupuje do nové strany, aby získal koryto, ale proto, že chce něco měnit,“ reagovala na jeho slova Volfová.

Volfová: Chceme do krajského zastupitelstva
Stranu důstojného života před rokem založila a její první předsedkyní se stala Jana Volfová, bývalá členka ČSSD.
Jste stranou levého středu. V čem se budete lišit od strany sociálně–demokratické?
V tom, že jsme připraveni spolupracovat s každým, kdo bude respektovat náš program a bude dělat věci pro občany.
I s ČSSD?
Řekla jsem, že s každým. I když tady v Ústeckém kraji je to problém, protože tu sociální demokracii zastupují lidé, pro něž je nejdůležitější jejich osobní prospěch. Všichni známe mediální kauzy pana Bendy, Housky a dalších. S takovými lidmi spolupracovat nechceme. Věřím, že se nám podaří dostat se do krajského zastupitelstva a pokud tam budou rozumní lidé, jsme připraveni s nimi spolupracovat.
S ČSSD ale máte podobný program. Proč jste tedy zakládala novou politickou stranu?
Kdybych chtěla zůstat u koryta, zůstala bych v sociální demokracii. Držela bych hubu a krok a jako bývalá významná politička ČSSD bych dnes mohla sedět v parlamentu, mohla si žít z poslaneckého platu a být tzv. za vodou. Neudělala jsem to. Nemám na kontě miliony, které se tam objevily shodou náhod jako u pana Grosse. Asi nejsem tak dokonalý podnikatel. Zato jsem postavila dva azylové domy pro ženy – oběti domácího násilí. Jeden je na Hluboké, druhý v Praze. Už jimi prošlo více než 400 žen a přes tisíc dětí.
Strana důstojného života odmítá poplatky u lékaře a jakékoliv školné. Požadujeme například mateřský plat. Žena či muž pečující o dítě by si měli za svoji odvedenou práci zachovat určitou životní úroveň. Navrhujeme pro ně 70 % výše průměrného platu. U důchodů uvažujeme o nastavené minimální hranici. Tak aby se nepohybovaly pod hranicí životního minima.
Kde na to chcete vzít?
V české šedé ekonomice utíkají obrovské peníze. Stavíme například nejdražší dálnice na světě. Mimo jiné onen návrh na zdanění prostituce, s nímž teď přichází ODS, už nám visí minimálně půl roku na našich stránkách.
Vrátí se do politiky Miloš Zeman, patron vaší strany?
Byla bych velice šťastná.