Od pondělí bude ostrahu zajišťovat soukromá bezpečnostní agentura Dora majitele Luboše Měkoty. Část nákladů na ostrahu ponese také Mostecká uhelná, a. s., díky iniciativě předsedy dozorčí rady Jana Dobrovského. Informoval o tom mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar.

Služba je darem „Služby agentury jsou darem a Památník za ně nic nezaplatí,“ řekl Cieslar. Ostrahu bude agentura zajišťovat až do 18. května, kdy má na Národním hřbitově proběhnout za účasti představitelů mhoha států tradiční Terezínská tryzna.

Krádež na Národním hřbitově nyní hýbe celým Terezínem. Nejenom pracovníci Památníku Terezín, pamětníci či ti, kteří za války prošli policejní věznicí gestapa v Malé pevnosti nebo židovským ghettem, jsou naštvaní. O zhanobení pietního místa tady hovoří všichni.

„Pamatuji toho tady už hodně, ale tohle je hrozné. Krádeží už tady bylo dost. A nejen na hřbitově, ale i na blízkém parkovišti. Například vykradené stánky a podobně. Problém je, že v noci je tady velká tma. Není tu osvětlení,“ poukazuje na jeden ze základních nedostatků Jiří Lepič, který pracuje jako hlídač na parkovišti u Malé pevnosti, jen několik desítek metrů vzdáleného od Národního hřbitova s více než 2300 náhrobky. Že by krádež téměř tisícovky bronzových destiček spáchal někdo z Terezína, si nedovedou místní lidé vůbec představit. „Myslím, že to neudělal nikdo odsud a rozhodně jich muselo být více. Určitě by sem měla jezdit častěji policie,“ říká Miluška Chovanová.

Pochopení pro ostudný čin, nemá ani Miroslava Nová. „Je to hrozné. Navíc je neuvěřitelná drzost, že si to někdo troufl udělat znovu a ještě více,“ naráží na fakt, že z původně ohlášených 327 zmizelých destiček ve čtvrtek po dalším oznámení policii jejich počet vzrostl o dalších 497. Původně přitom policie informovala dokonce o sedmi stovkách kusů.

„Památníku Terezín vznikla krádeží další škoda ve výši 1 500 000 Kč. V současné době Památník postrádá přes 800 bronzových destiček v hodnotě téměř dva a půl milionu korun, které byly odcizeny od 9. do 17. dubna,“ upřesnila v pátek tisková mluvčí litoměřického okresního policejního ředitelství Alena Romová.

Policie pachatele zatím nemá
Policie zatím konkrétního pachatele nemá, i když se jí v minulých dnech podařilo objevit část ukradených destiček v jedné sběrně druhotných surovin. Podle sdělení policejní mluvčí jde o výkupnu v Severočeském kraji. Podle informací, které se Deníku podařilo získat, by měla uvedená sběrna být dokonce na Litoměřicku.

Vyjádření policie k pátrání po možném pachateli či pachatelích bylo i v pátek strohé: „Doposud provedenými úkony byly zjištěny poznatky k možným pachatelům, které jsou dále prověřovány. Konkrétní osoba pachatele nebyla do současné doby zjištěna.“

Ředitel jednal na ministerstvu
O tom, jak zabezpečit do budoucna areál hřbitova a uchránit zbývající bronzové součásti náhrobků, jednal v pátek na ministerstvu kultury ředitel Památníku Terezín Jan Munk. „Máme příslib určitého finančního příspěvku na obnovu destiček, které již nebudou z bronzu. Jakou bude mít zabezpečení podobu, nebudu zveřejňovat,“ sdělil po jednání ředitel.

Hned po první krádeži se však hovořilo o potřebě dostatečného osvětlení hřbitova a bezpečnostního kamerového systému, jehož pořízení je velmi nákladné. Jan Cieslar Deníku potvrdil, že se již pracuje na projektu kamerového zabezpečení. „Ministerstvo na ně uvolní peníze,“ řekl.

Památníku se hlásí dárci
Podle Jana Munka se přihlásilo několik dobrovolných dárců, kteří by na obnovu destiček na hřbitově přispěli. „Těch si moc vážíme. Zabezpečení je pro Památník priorita číslo jedna,“ pokračoval Jan Munk. Destičky chybějící i zbývající by měly nahradit cedulky z patinované pryskyřice.

“Drobné krádeže začaly před deseti lety, ale ty jsme byli schopni pokrýt z vlastních prostředků. Dosud nebylo proč žádat ministerstvo o peníze na zabezpečení. Nikoho nenapadlo, že by se něco takového mohlo stát. Tak, jak se vyvíjejí jednání, si troufám říci, že destičky by mohly být obnoveny v poměrně brzké době, možná už do tryzny,“ uzavřel ředitel Památníku.