close zoom_in Během dvou dnů se při ní mohou návštěvníci seznámit s nejúspěšnějšími víny letošní soutěže, ochutnat je, zúčastnit se řízených degustací, při nichž odborníci a samotní vinaři budou hodnotit vína a povídat o nich. Akce je zaměřena na propagaci zdravotních vlivů vína na lidský organismus při rozumné konzumaci a snoubení lahodného moku s pokrmy.

Degustátoři hodnotili 450 vín
Výstava po oba dny začíná už v 10 hodin. V Modrém salonku se dnes od 13.30 hodin uskuteční krátké neformální hovory odborníků na téma víno a zdraví. Od 16 hodin proběhne slavnostní předání medailí a cen vítězům. V sobotu je doprovodný program v hlavním sále tematicky zaměřen na víno a pokrmy.
Před týdnem se uskutečnila v sále litoměřického hotelu Koliba soutěž, při níž 60 degustátorů v deseti komisích hodnotilo v šestileté historii Vinařských Litoměřic rekordní počet 450 přihlášených vín z Moravy, Čech, ale také Slovenska, Rakouska, Francie, Rumunska a Estonska. Hodnocení určilo 20 zlatých a 98 stříbrných medailí. V závěru soutěže komise přehodnotila pět bílých a pět červená vína, která získala nejvyšší bodové ohodnocení, a z nich vyhodnotila dva šampiony výstavy.

Cena do Lechovic a do Mikulova
Mezi bílými víny se stalo Championem Vinařských Litoměřic 2008 Charedonnay, výběr z bobulí, ročník 2007, vinné sklepy Lechovice, mezi červenými víny Cabernet Moravia, jakostní, ročník 2007, Vinařství Turold Mikulov.

Na zlaté medaile z českých výrobců dosáhl Školní statek VOŠ a SZaŠ Mělník s Ryzlinkem Rýnským, výběr z hroznů, ročník 2003, a vinař Štěpán Weitosch z Mělníku s Rulandským modrým, výběr z hroznů, ročník 2006.

Z Litoměřické oblasti tentokrát dosáhly nejlepšího výsledku Klášterní vinné sklepy Agrofruk Kamýk, a to třemi stříbrnými medailemi pro Rulandké modré, výběr z hroznů, ročník 2003, Rulandské šedé, pozdní sběr, ročník 2006, a Rulandské bílé, pozdní sběr, ročník 2006.