Necelý měsíc má kopii zdravotnické dokumentace v dispozici. Ta podle něj vykazuje řadu nesrovnalostí. „Přepisovaná data, časové nesrovnalosti, vpisování,“ říká Prokopec. Helena Prokopcová zemřela v září 2006. S prudkými bolestmi hlavy byla hospitalizována v litoměřické nemocnici. Krátce poté, co byla s nedokrvujícím se mozkem převezena do pražské nemocnice Na Homolce, zemřela.

Dva dny před její smrtí podal Tomáš Prokopec trestní oznámení na bývalého primáře Městské nemocnice v Litoměřicích Jiřího Zillicha za to, že Heleně Prokopcové neposkytl řádnou lékařskou péči.

Zdravotnická dokumentace má dvě podoby, listinnou a počítačovou. Slouží k upřesnění léčby a jako důkaz v případě soudního projednávání postupu lékaře při léčení. Obsahuje informace o onemocnění pacienta, jeho vyšetření a léčení.

„V hospitalizační zprávě je například napsáno, že moje žena byla přijata na MOJIP – C, přitom podle denních záznamů tam byla dána až druhý den,“ poukazuje Tomáš Prokopec.

„Zdravotní dokumentace například obsahuje pouze konstatování, že hrozí nebezpečí pádu, o pádu samotném tam ale není ani zmínka,“ říká Prokopec o události, kdy při jedné z návštěv našel svoji ženu, v té době hospitalizovanou v litoměřické nemocnici, ležet na podlaze pokoje. „Chci, aby mi tyto věci někdo přesně vysvětlil,“ zlobí se.

„Originál zdravotnické dokumentace je uzavřen v trezoru nemocnice. Lékaři ani jiní pracovníci nemocnice nemají ke zdravotnické dokumentaci pacienta, a to jak v elektronické, tak písemné podobě, přístup,“ sdělil náměstek ředitele Jiří Štverák.

Dokumentaci předá policii
Tomáš Prokopec je rozhodnut předat kopii zdravotnické dokumentace své ženy policii. Policejní vyšetřování totiž ani po roce a půl výsledek nepřineslo.
„Ve vyšetřování litoměřické policie, která je dozorována státní zástupkyní v Lounech, jsem našel velké nesrovnalosti. Například neporovnání výpovědí, časové nesoulady, nezajištěná data z počítačové sítě mětské nemocnice. Kanceláři nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké se celý případ jeví jako nedovyšetřen, proto jej podstoupila Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze. Krajský státní zástupce v Ústí nad Labem následně celé vyšetřování obnovil,“ říká.

Litoměřická policie v současné době vyšetřuje i případ Romana Bečky. Ten podal trestní oznámení na Městskou nemocnici v Litoměřicích poté, co zde jeho manželka vykrvácela při porodu císařským řezem. I on se domnívá, že se zdravotnickou dokumentací jeho ženy někdo manipuloval. „Je to už měsíc. Zatím policie nevyslechla nikoho z lidí, na které bylo podáno trestní oznámení,“ řekl Bečka.

„Vyšetřování stále probíhá. Žádná konkrétní osoba není v současné době podezřelá ani obviněná z tresného činu ublížení na zdraví s následkem smrti. Čekáme na výsledky posudků,“ sdělila policejní mluvčí Alena Romová.