Dnes (úterý) by měli zaplatit první splátku. Asi polovina ze všech 49 lidí ale půjčku zaplatit nehodlá. Argumentují tím, že byli záplavami postiženi i v letech 2003 a 2006, proto před dvěma lety písemně požádali vedení města Terezín o změkčení pravidel pro její splácení. Odpovědi se dodnes nedočkali.

Zemědělský podnik a obhospodařovanou půdu Václava Bukovského z Českých Kopist zaplavila před pěti lety voda až do výše tři a půl metru. Bukovský škody vyčíslil na více než půl milionu korun.

Je jedním z těch, kteří půjčku získali. Jak říká, na zaplacení splátky peníze nemá. Minulý týden proto zaslal na radnici dopis, v němž žádá zastupitele o prominutí částky.

„Nedá se to finančně utáhnout. Likvidují nás škody po záplavách i nízké výkupní ceny dotovaných dovozů zemědělských produktů,“ stěžuje si Václav Bukovský.

„Žádám město o pomoc. Pokud nám splátky neodpustí, navrhuji prodloužit alespoň dobu splácení z 5 na 15 let, nejméně ale na 10 let, s možností rozdělit každou splátku na dvě části. První zaplatit do konce srpna, druhou do prosince,“ říká zemědělec.

S podobnými návrhy nepřišel sám. „Nejsem připraven splátku zaplatit,“ přiznává zemědělec Ivan Kostka z Českých Kopist. „Tři roky po povodních jsem dával pole dohromady,“ říká.

„Odnesli jsme všechny tři vody, naposledy v roce 2006 do výšky 1,80 metru,“ říká Ivan Kostka. „Letos jsem už nakoupil sadbu, první tržby budeme mít až tak v červnu,“ dodává.

„Termín splátky jsme podcenili. Jaro je pro nás dobou jednoznačně nevýhodnou. Zaplatili jsme osiva. Lidi spíš čekají na to, že zaplatí až po úrodě,“ poznamenal muž, který si nepřál zveřejnit své jméno. První splátku dnes nezaplatí ani on.

Doufají, že platit nebudou
Jak sám přiznal, zemědělci vesměs doufají, že jim město splácení půjčky odpustí. Radnice je však nekompromisní. Už proto, že zhruba desetimilionová částka z programu pomoci organizace DEZA, kterou Terezínu poskytlo před pěti lety Švýcarsko jako finanční pomoc malým českým podnikatelům a drobným zemědělcům postiženým povodněmi, by se měla po splacení vrátit městu.

Peníze mají jít na sociální účely
Organizace DEZA poskytla půjčky na deset let s tím, že prvních pět let budou bezúročné a není nutné je umořovat a zbývajících pět let budou úročeny jedním procentem. Obec má pak takto získané prostředky použít na projekty v sociální oblasti.

„Nejdřív je to půjčka postiženým, kterou postupně a za výhodných podmínek vrací obci. Ta je použije zase na další sociální účely. Toto několikeré použití těchto peněz je na tomto projektu nejzajímavější,“ vysvětlila tehdy Hana Bakičová, manažerka programu.

Město chce půjčky vymáhat
Na žádost zemědělců po záplavách v roce 2006 nereagovalo bývalé vedení města. Přestože mělo odpovědět do 60 dnů. Zemědělci odpověď neurgovali. Starosta Jan Horníček byl loni v září odvolán, protože chyboval při uzavírání smluv a město zadlužil. Po něm z radnice odešel i místostarosta Vít Bureš.
Současné vedení města na splátkách trvá. „Nebráníme se rozložení splátek,“ říká starostka Růžena Čechová. „Pokud však dlužníci nezaplatí, případy převezme právní kancelář a peníze budeme muset vymáhat. V některých případech i soudně,“ potvrdila.

Jak uvedla, město s penězi počítá při vybudováním malometrážních bytů pro seniory, chce je použít i na některé opravy v domě s pečovatelskou službou.

Vrácené peníze se pro Terezín stanou vítaným zdrojem příjmů. Po bývalém vedení města musí vrátit dotaci ve výši 3,5 milionu a splatit úvěr ve výši 8,7 milionu korun.