Dva několikastránkové dopisy útočí na solanské občanské sdružení MRKEV. Současně nabádají obyvatele k tomu, aby přehodnotili své postoje k záměru holandského investora vystavět za obcí farmu, kde by mělo být umístěno několik tisíc kusů zvířat. Členové sdružení MRKEV jsou jedni z největších bojovníků proti tomuto záměru. A nyní se chytají dopisy předat policii.

Investor odmítá, že by dopisy psal
„Místním lidem je jedno, kdo přesně ten anonym sepsal. Je jim ale jasné, z které strany tento útok přichází. Pisatel nedosáhl svého, lidé jsou ještě více přesvědčení, že takového investora-souseda ve vsi opravdu nechtějí,“ říká Kateřina Horáčková z občanského sdružení MRKEV. Podle ní je jasné, z jaké strany dopisy do obce míří.

Zástupce holandského investora, Jakub Nepimach však nařčení z toho, že by dopisy iniciovala jejich strana, razantně odmítl. „Vůbec nevím o jaké dopisy jde. Nemám k tomu opravdu říci. Nevím, proč by měly být od nás. Naopak vím, že se o. s. MRKEV angažuje v několika dalších záležitostech,“ sdělil Deníku Jakub Nepimach.

Česká pošta: Nic neřekneme
Dopisy označují občanské sdružení MRKEV za agresivní manipulátory, spasitele bojující svatou válku, přistěhovalce a podobně. Dopisy do schránek roznesla doručovatelka České pošty stejným způsobem, jako například reklamní letáky. „O tom, kdo si službu objednal informace nemůžeme podat. Tedy samozřejmě s výjimkou – pokud by věc šetřila policie, té samozřejmě můžeme vyjít vstříc,“ uvedl Gabriel Pleska z odboru komunikace společnosti Česká pošta.

Lidé z občanského sdružení MRKEV se zabývají ekologickým zemědělstvím. V režimu eko se soustřěďují na produkci zeleniny a bylinek. Holandský farmář Peter Jilesen hodlá přebudovat zchátralý zemědělský areál za obcí na moderní odchovnu selat a výkrm prasat. Kapacita farmy by měla být přibližně 10 tisíc kusů zvířat. Živočišnou výrobu má doplnit bioplynová stanice. Záměr investora vzbudil v obci vlnu protestů.