Lékaři přesluhují, nemá je kdo nahradit. Třetina z nich je v před a důchodovém věku. Na vyšetření se čeká průměrně měsíc. V současné době přijímají nové pacienty jen dva specialisté – ortodontisté.

Ani možnost přidělení městského bytu, ani pomoc při otevření ordinace absolventy zubního lékařství na Litoměřicko neláká. Přestože tuto podporu už například litoměřičtí zastupitelé odsouhlasili.

Za posledních pět let nepřibyl do Litoměřic žádný. V Lovosicích a v Roudnici nad Labem jeden. Přitom ve věku do 50 let je na Litoměřicku jen deset zubních lékařů.

„Jedna zubní lékařka z Prahy se o podmínky podpory zajímala, více se mi ale, bohužel, neozvala,“ sdělil litoměřický místostarosta Jiří Landa.

„Publikujeme inzeráty v odborném tisku i přímo na jednotlivých fakultách. Zatím bez úspěchu,“ říká předseda Oblastní stomatologické komory v Litoměřicích, Mělníku a Lounech, litoměřický stomatolog Hynek Hrnčíř. „Statistiky jasně ukazují, že za současné situace bude počet pacientů na jednoho lékaře vzrůstat,“ poukazuje na problém.

Ještě loni připadalo na Litoměřicku na jednoho stomatologa průměrně 2 095 lidí, letos jich je o 160 více. Řešením je podle lékařů prevence a přesunutí části péče na střední nebo vyšší zdravotnický personál, což jsou dentální hygienistky a preventistky, které by prováděly základní hygienickou péči.

Stomatologové nové pacienty nepřibírají

Nové pacienty do své evidence nyní nepřibírá žádný ze zubních lékařů na Litoměřicku. Jejich počet se od roku 2001 snížil z 59 na současných 51. Z toho je jedenáct stomatologů starších 60 let. Podle posledního sčítání z roku 2003 žije na Litoměřicku zhruba 115 tisíc lidí. Na jednoho zubního lékaře tak průměrně připadá 2 255 pacientů.

„Situace se stále zhoršuje. Už nyní je typickým českým zubařem 55letá stomatoložka,“ říká litoměřický stomatolog Hynek Hrnčíř, předseda Oblastní stomatologické komory v Litoměřicích, Mělníku a Lounech.

Jak uvedl, optimální by byl počet zhruba 1 500 pacientů na jednoho stomatologa. Těch by tu bylo zapotřebí 57 až 60. Absolventi zubního lékařství však do okresu nepřicházejí. Zatím tu alespoň aktivně pracují stomatologové – důchodci. V Terezíně například zubní lékařka ve věku nad 70 let.

„Počty studentů na fakultách zubního lékařství se nezlepšily. Za pět let proto bude i na Litoměřicku situace prokazatelně horší,“ varuje Hynek Hrnčíř.

„Poskytnout první pomoc a zbavit pacienta bolesti má povinnost každý zubní lékař, i když není jeho registrovaným pacientem. Pomoc je placena ze systému zdravotního pojištění. Pacient ale zaplatí registrační poplatek 90 korun jako při návštěvě pohotovosti,“ dodal.