„Úprava objektu nebude až tak složitá. Předpokládáme, že v budově vznikne také několik bezbariérových bytů. Úprava domu by neměla přijít na více než deset milionů korun,“ nastínil plány města místostarosta Štětí Antonín Šimral. Za samotný objekt bývalé ubytovny v Pivovarské ulici zaptatí město Štětí šest milionů korun.

Zastupitelé schválením koupě budovy vyvrátili spekulace o tom, že by ve městě neměly další startovací byty vznikat. Ty se objevily poté, kdy město zjistilo, že ze startovacích bytů, které dokončilo v roce 2003, se řada jejich nájemníků nemůže vystěhovat. Nemají kam.

Základní podmínky pro přidělení jednoho z nových 36 startovacího bytu byly tehdy jasné. Nájemní smlouva na pět let s tím, že nájemník má zavedené stavební spoření a po ukončení pětileté smlouvy bude schopen zajistit si bydlení například postavením či opravením domu nebo bytu.

„Přibližně třetina nájemníků se postupem času obměnila. Zbývající dvě třetiny bohužel ne. Pětileté smlouvy těmto nájemníkům končí v říjnu. Přesto jsme už na konci loňského roku udělali menší šetření, kdy jsme zjistili, že přibližně ony dvě třetiny nemají kam jít,“ uvedla starostka Štětí Zdeňka Rulíšková.

Zájemci o byt to však ve Štětí nemají snadné. „Nevím, kam lidi odsud půjdou. Ve Štětí byty nejsou. Nebo jsou, ale drahé. A navíc pořadník na byty město zrušilo. Například my jsme v něm byli deset let. Čekali jsme na třípokojový byt. A nedočkali jsme se. Nakonec jsme se upsali na toto bydlení,“ svěřila se Deníku jedna z obyvatelek startovacích bytů, která si z pochopitelných důvodů nepřála uvést své jméno.

Město Štětí se nechystá proti těmto nájemníkům zakročit nijak tvrdě. Nehrozí jim například vystěhování a podobně. „Chceme těmto nájemníkům vyjít vstříc. O tom, co bude dál, budeme ještě jednat. Je možné, že smlouvy prodloužíme o jeden až dva roky, avšak po pěti letech toto bydlení ztrácí charakter startovacích bytů, velice pravděpodobně tedy zvýšíme nájem. To by také mohlo být důvodem k tomu, aby si nájemníci hledali usilovněji nové bydlení. Nyní je nájem v těchto bytech nízký. Je uzpůsoben tomu, aby byl nájemník schopen po dobu pěti let, kdy tu žije, spořit na vlastní bydlení,“ vysvětlila Zdeňka Rulíšková.