Stromy měly být zdravé
„To, co se tu děje, se mi zdá rozhodně špatné. Prohlížel jsem si pařezy, které zůstaly po stromech, řekl bych, že jeden či dva byly určitě nemocné, ale zbytek se mi jeví zcela zdravým. Tak nechápu, proč město toto kácení nařídilo,“ rozčiloval se v pátek ráno nedaleko žijící Miroslav, který si nepřál uvést své příjmení.

Upraven by mohl být celý park
Pokáceno bylo šest lip na kraji Jiráskových sadů. Park by podle informací Deníku měla čekat celková úprava, včetně zeleně, chodníků a podobně.
„Žiju zde řadu let. Myslím si, že pokácení těchto stromů nebylo vůbec nutné a pokud byly nemocné, tak se dají určitě léčit, je škoda, že město k tomuto nepřistoupilo,“ pokračuje Miroslav.

Posudek: Mohly se zřítit
Kácení mohutných lip zajiťovaly během posledních dní tohoto týdne litoměřické technické služby. „Odborníci z městského úřadu nechali stromy posoudit z hlediska bezpečnosti. Šlo především o nebezpečí, které by hrozilo jejich pádem například vlivem silného větru. Z posudku pak vyplynulo, že k likvidaci je určeno šest lip. Jejich pokácení si město objednalo u litoměřických technických služeb. Máme na tyto práce školené dendrology, kteří se o likvidaci stromů dokážou odborně postarat,“ vysvětluje Jan Smolík, ředitel Technických služeb města Litoměřice.

Ve čtvrtečních dopoledních hodinách mělo místo, kde pracovníci technických služeb prováděli těžbu, navštívit několi ekologů, kteří se snažili kácení zabránit. Na páteční kácení dokonce dohlíželi městští strážníci. „Požádali jsme je o pomoc, aby vše proběhlo v klidu a aby se například nestalo, že by našim pracovníkům kdokoliv bránil v jejich práci. Naštěstí v pátek vše proběhlo bez problému,“ dodal Jan Smolík.

Nejen v Litoměřicích
Podobné kácení jako v uplynulém týdnu v litoměřických Jiráskových sadech proběhlo před několika měsíci také v lovosickém lesoparku Osmička, kde k zemi padl ještě vyšší počet stromů. V tomto případě šlo o topoly, které měly také hrozit zřícením.