„Takto stanovený termín začátku veřejného projednání je účelový a z mého pohledu má potlačit případný nesouhlas veřejnosti, či nepřímo pomoci protlačit soukromý zájem. Veřejné projednání se týká především veřejnosti, tudíž by měly být nastoleny podmínky veřejnosti příznivé a ne takové, které povedou k potlačení, popřípadě minimalizování její účasti,“ napsal Deníku jeden z obyvatel Lukavce, který si nepřál uvést své jméno.

Jako ne příliš ideální hodnotí začátek projednávání i Roman Kleckner z Hnutí Duha, který se o celou záležitost zajímá.

„Nerozumím tomu, proč je začátek tak brzy. Možná někdo nechce, aby tam přišlo více lidí, opravdu nevím, co si o tom mám myslet. Přijde mi to účelové. Takto závažná kauza by si rozhodně zasloužila takovéveřejné projednání, kde bude co nejvíce místních občanů, kterých se to bezprostředně týká,“ říká Roman Kleckner.

Podle zjištění Deníku určuje termín tohoto veřejného projednávání chomutovské pracoviště Ministerstva životního prostředí ve spolupráci se starostou Lukavce.

„Tento termín jsme stanovili po konzultaci s obcí,“ potvrdil Miroslav Libecajt z Ministerstva životního prostředí. Starostu Lukavce se během včerejšího dne nepodařilo kontaktovat. „Je zvykem, že v obcích s obdobným počtem obyvatel začínají veřejná projednání a jiná zasedání týkající se samotného života obyvatel ve večerních hodinách, například v 17 či 18 hodin,“ pokračuje Lukavečan.

Podobné projednávání, které je připravováno v Lukavci, proběhlo před několika dny v Solanech. Zde byl začátek stanoven na 17. hodinu. Zúčastnilo se ho přes sedmdesát občanů.

Se záměrem těžby štěrkopísku v okolí Lukavce projevilo nesouhlas několik obcí, včetně města Bohušovice nad Ohří. Proti těžbě je také lovosický odbor životního prostředí, ve stejném duchu, tedy proti těžbě, se v uplynulých dnech vyslovili také lovosičtí radní.

„Těžbou by došlo k nárůstu dopravy městem Lovosice, Ústí nad Labem a Děčín o zhruba sto nákladních souprav denně. Přineslo by to zvýšené emise, hlučnost a prašnost, otřesy,“ upozornila již dříve Dana Tschakertová, vedoucí odboru životního prostředí na městském úřadu v Lovosicích.

V regionu je v současné době podle ní dostatečné množství těžeben, jejichž výrobní kapacita není z důvodu menšího odbytu plně využita, a které jsou schopny pokrýt i podstatně vyšší poptávku po písku. „Což je důvod, proč odbor životního prostředí se záborem zemědělské půdy nesouhlasí,“ dodala.

Podle záměru investora má těžba být prováděna pod hladinou mělkých podzemních vod, přitom má postupně vznikat vodní plocha. Skrytá ornice a podorničí mají být v průběhu jednotlivých etap těžby využívány k provádění rekultivace. Vzniklé vodní plochy by údajně měly sloužit k rekreaci. Nyní jsou úrodné pozemky v okolí Lukavce zemědělsky využívány.