„V pátek, den porodu, jsme ještě byli na společném obědě, smála se a říkala, že ji nic nebolí. Při odpoledním vyšetření v nemocnici, které lékař provedl, jí byl podán lék, zřejmě na vyvolání porodu. Když ji pak lékař vyšetřoval na křesle, slyšel jsem přes pootevřené dveře, jak si manželka naříká a potom začala krvácet. Večer rodila císařským řezem, sestra řekla, že museli dítě oživovat. Domnívám se, že nemocnice péči o moji ženu zanedbala,“ říká smrtí manželky zdrcený Roman Bečka ze Skalice.

„Během porodu jsem všechno slyšel. O manželce tu mluvili sprostě. Pak jedna sestra řekla druhé, ať je zticha, že za dveřmi stojí manžel. Pak už si jen šeptali. Po porodu jsem viděl, jak uklízejí stůl. Řekli mi, že dítě dali do inkubátoru a že manželku převezli na JIPku. Jel jsem domů v domnění, že je všechno v pořádku. Ve tři hodiny ráno ke mně domů přijel ředitel nemocnice, jeho zástupce a primářka porodnického oddělení, aby mi řekli, že manželka vykrvácela,“ dodal Roman Bečka.

Zůstaly tři děti
Po zemřelé ženě zůstali tři chlapci. Dva ve věku 11 a 12 let, třetí, Míša, se právě narodil. „Žena byla zdravá. Nikdy neměla zdravotní potíže. To já jsem skončil v invalidním důchodu. Zhruba měsíc po svatbě jsem měl pracovní úraz,“ říká Roman Bečka.

Sám teď bude muset řešit, jak zvládne výchovu dětí. „Mám ještě rodiče. Moje matka je čilá, s výchovou by mi mohla pomoci,“ uvažuje muž, který přišel o ženu po více než dvanáctiletém manželství.

„Jestli se prokáže, že nemocnice pochybila, budu požadovat finanční odškodnění pro děti. Mně samotnému by stačilo, aby byli patřičně odsouzeni ti, kteří smrt mojí ženy zavinili,“ řekl Roman Bečka. Ten má navíc podezření, že bylo se zdravotní dokumentací jeho ženy manipulováno.

Policie případ prošetřuje
Policie přijala trestní oznámení, jak potvrdil vedoucí kanceláře ředitele Okresního ředitelství Policie České republiky v Litoměřicích Jiří Fadler, v sobotu 22. března.

„V současné době probíhá šetření pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti s následkem smrti. Policie tedy prověřuje, zda byl spáchán trestný čin. Po prošetření bude ve věci rozhodnuto,“ řekl Deníku Fadler.

Městská nemocnice v Litoměřicích se v souvislosti s úmrtím rodičky obrátila na Ministerstvo zdravotnictví s žádostí o ustanovení Ústřední znalecké komise, která by prošetřila postup nemocnice v souvislosti s poskytováním zdravotní péče této pacientce. Žádost byla odeslána na MZ ČR v úterý 25. března. Její šetření však může trvat týdny až měsíce. Soudní pitva proběhla ve středu, její výsledek zatím zveřejněn nebude. Podle policie k ní musejí být přibráni další soudní znalci.

Byl to akutní zákrok
„Nešlo o plánovaný císařský řez. V důsledku ohrožení plodu bylo přistoupeno k akutnímu císařskému řezu, aby bylo zachráněno dítě, které muselo být následně po porodu resuscitováno. Byl to akutní zákrok. Dítě je nyní v pořádku, což znamená, že byl císařský řez správně indikován, jinak hrozilo, že dítě zemře,“ sdělil ředitel Městské nemocnice v Litoměřicích Leoš Vysoudil.

„O této mimořádné události jsem byl informován již v pátek ve večerních hodinách a společně s vedením nemocnice provádíme vlastní šetření. Z dosavadních výsledků není zřejmé pochybení lékařského i nelékařského personálu při péči o tuto pacientku,“ řekl ředitel Vysoudil.

„Při císařském řezu dochází k operačnímu otevření dělohy, porození dítěte, vybalení placenty, a vzniká tak velká ranná plocha, z níž pacientka krvácí. Pokud se dostaví komplikace, například porucha srážení krve, může dojít k nezvladatelnému krvácení. V těhotenství je pravděpodobnost k poruše větší. To byl zřejmě i tento případ,“ řekl náměstek ředitele Jiří Štverák.

Dokumentaci má soudní znalec
„Kopie zdravotnické dokumentace pacientky byla odevzdána soudnímu znalci a originál je uzavřen v trezoru nemocnice. Lékaři ani jiní pracovníci nemocnice nemají ke zdravotnické dokumentaci pacienta, a to jak v elektronické, tak písemné podobě, přístup,“ uvedl Jiří Štverák.