Správa bytového hospodářství města pohrozila: jestliže odtud tyto nebezpečné hořlavé materiály nezmizí, město vyklizením pověří úklidovou firmu a náklady uhradí všichni nájemníci.

Nájemníci nesouhlasí
„Nechce se mi platit za úklid bordelu, který jsem neudělal,“ zlobí se nájemník jednoho z domů v Kubínově ulici, který si nepřál zveřejnit své jméno.
Odložené věci tu podle něj zbyly po lidech, kteří už v domě nebydlí. Sklepní kóje jsou přeplněné a noví nájemníci, kteří tu často bydlí načerno, je vyklízejí do společných prostor bez ohledu na to, kdo je potom uklidí.

Rozpisy týdenních služeb úklidu zde neexistují. „Klíčovým člověkem pro udržování pořádku v domě je domovník s pravomocemi. Obejde dům, zjistí nepořádek, svolá schůzi a navrhne řešení. Od té doby, co byty spravuje město, tady domovníka nemáme,“ říká muž. Člověka, který by se staral o dům, by přivítala i Veronika Vlčková.

Úklid je prevencí proti požáru
„Domovníci tyto domy neuklízejí, ale kontrolují možné vzniklé závady a přebírají opravy společných prostor od řemeslníků. Za úklid společných prostor včetně sklepů jsou odpovědni nájemníci,“ říká vedoucí oddělení bytového hospodářství města Vladimír Zelený, podle něhož oznámení o novém správci i kontakty, kam mají nájemníci volat nebo přijít, například v případě poruchy, dostala každá rodina do schránky jako otevřené oznámení.

„Město tyto byty spravuje od 1. ledna letošního roku. Nepořádek, který je potřeba vyklidit, rozhodně nevznikl za poslední dobu. Nájemníci by měli pochopit, že úklid je prevencí proti požáru,“ dodal.