„Už dvakrát jsem na to po dohodě se sousedy upozornila úředníky, ale pořád se nic neděje,“ postěžovala si důchodkyně Jarmila Popková. „Bydlí tu staří lidé. Chodíme tím směrem nakupovat do prodejny u Severky, školní třídy tudy procházejí při cestě na zimní stadion. Kličkujeme pak mezi auty,“ zlobí se důchodkyně.

„Víme o tom. Bohužel s tím nemůžeme nic dělat,“ reagoval včera na dotaz Deníku Emil Kopřiva, technik komunálního odpadu litoměřického odboru životního prostředí.

Problém je podle něj v parkování. Mariánská ulice a na ni navazující frekventovaná ulice Čs. armády jsou během dne plné parkujících aut. V blízkosti je zubní středisko, ordinace praktického lékaře i obvodní oddělení Policie ČR.

„Po vyvážení zůstává kontejner pod chodníkem. Pak přijede první auto a řidič odtlačí kontejner na chodník, protože jinak nemá šanci zaparkovat. Je to jako přelévání rybníka sítem. Upozornil jsem na to městskou policii,“ řekl Kopřiva.

„Slyším to poprvé, ale podíváme se na to, jak by se dala situace řešit,“ přislíbil v pátek velitel Městské policie v Litoměřicích Ivan Králik.
Jak uvedl, strážníci budou muset toho, kdo kontejner na chodník umístí, chytit. „Pokusíme se ale provést i místní šetření, abychom zjistili, kdo je viníkem,“ dodal. Pokud strážníci viníka odhalí, mohou podle Králika celou věc řešit jen domluvou.

Umístění kontejneru na komunální odpad na chodníku nespadá podle úředníků do kategorie záboru veřejného prostranství. O něj by šlo tehdy, kdyby sem byl například přistaven velkoobjemový kontejner na stavební materiál.

K jeho umístění na chodníku by se nejprve museli vyjádřit policisté z dopravního inspektorátu. Odbor územního rozvoje by pak vybral poplatek a vydal souhlas se zvláštním užíváním místní komunikace. Odbor dopravy by následně vydal písemné rozhodnutí o povolení. „V případě, že by někde stál protiprávně, zahájilo by město s viníkem správní řízení, v němž by mu mohla být udělena pokuta,“ poznamenala Jana Kuchařová z odboru územního rozvoje města.

Jestliže si viník nakonec nevezme domluvu strážníků k srdci, budou muset důchodci s berlemi a matky s kočárky dál vbíhat pod kola aut.