Počet zaměstnanců současné kovovýroby by měl do konce roku stoupnout ze současných šesti desítek na zhruba stovku. Šanci mají především lidé od černého řemesla. Svářeči, soustružníci, opraváři zemědělských strojů, zámečníci.

„Už na tom pracujeme. Tyto lidi můžeme přijmout v podstatě okamžitě,“ potvrdil Vlastimil Voborský, vedoucí libochovického střediska brozanské firmy VLK cont, která areál skláren vydražila zhruba v polovině loňského roku. Ve svých třech provozech nestíhala vykrýt poptávky trhu a v Libochovicích postupně rozšiřuje svoji výrobu.

Krátce po zahájení provozu zde našlo práci 45 lidí, od října pak přibyli další. Ti zde vyrábějí záchytné nádrže na sudy s pohonnými látkami nebo olejem, přepravní kontejnery, dokonce i lavičky a odpadkové koše.

Jako svářeč tu pracuje i Vladimír Mráček z Libochovic, dříve strojník libochovických skláren: „Ze skláren mě propustili pro nadbytečnost. Teď tu dělám asi tři čtvrtě roku a jsem spokojený.“

Dvaačtyřicetiletého Bohuslava Zábranského zde zaměstnali jako svářeče před dvěma týdny. „Vyhovuje mi práce i pracovní doba, jsem spokojený,“ okomentoval muž svoje krátkodobé působení na novém pracovišti.

„Zaměstnáváme především profese od černých řemesel. Některé lidi pak přeškolujeme na náš program, což je příprava výroby železa a plechů, jejich řezání, stříhání a úprava, následně pak montáž, lakování, balení a podobně. V tuto chvíli tu, bohužel, nemáme moc pracovních příležitostí pro ženy. Zatím zde pracují pouze čtyři,“ říká Voborský.

Časem by zde práci mohlo získat více žen. Do budoucna zde chtějí rozšířit lehkou montáž a kompletování drobnějších výrobků, jejich konečnou úpravu a balení, tedy práce vhodnější pro ženy.

Sklárna skončila
Sklářská výroba v Libochovicích definitivně skončila. Nový vlastník areálu o ní sice uvažoval, na základě ekonomických propočtů tento investiční záměr zamítl.

„Rozjet znovu sklářský provoz by znamenalo investici ve výši 25 až 30 milionů korun a poté vlastní provozní náklady, odhadem tři až pět milionů korun. To bylo pro firmu nepřijatelné. Proto padlo rozhodnutí, že sklářská výroba obnovena nebude. Nehledě na to, že odbytové možnosti byly minimální,“ řekl vedoucí libochovického střediska firmy VLK cont Vlastimil Voborský.

„Vybourali jsme sklářské pece a uvolněné prostory po sklářské výrobě upravili. Můžeme tak rozšířit výrobu, která má nosný program, zajištěný odbyt, a tím i budoucnost,“ říká Voborský.

Rozšiřují výrobu
V zateplené hlavní výrobní hale tak od října vznikla další čtyři pracoviště a kapacita výroby stoupla natolik, že tu museli vytvořit i novou práškovou lakovnu.

Podle toho, jak rychle budou výrobní, montážní a skladovací prostory upravovány, bude firma nabírat další zaměstnance. „Profese pro nás není limitována věkem. Naopak. Ceníme si jak mladé energie, tak starých zkušeností,“ řekl Voborský.

Za pomoci možných dotací má být v budoucnu celý areál rekonstruován.