Tentokrát požár izolace zvedl kolem šesté hodiny ráno jednotky profesionálních hasičů z litoměřické a lovosické požární stanice a také jednotku Sboru dobrovolných hasičů Litoměřice.

Živel zaměstnával hasiče, kteří zde mohli zasahovat kvůli hustému kouři pouze s dýchací technikou, až do odpoledních hodin. „Lokalizovat požár se povedlo až ve 12.04 hodin, celý zásah komplikovalo hodně zakouřené prostředí,“ uvedl vyšetřovatel litoměřických hasičů Lukáš Balaštík. Příčina požáru, který vyšetřuje také Policie České republiky, nebyla s jistotou do uzávěrky vydání Deníku známa.

„Oznámení o požáru přijalo obvodní oddělení policie v Litoměřicích v šest hodin ráno. Z chodeb se valil hustý dým, takže potrvá několik hodin, než bude zjištěna příčina požáru,“ informovala před polednem tisková mluvčí okresního policejního ředitelství policie Alena Romová s tím, že vyšetřování na místě požáru probíhá.

Za požárem stojí asi bezdomovci
Viníka požáru ale nejspíše nebude těžké odhalit. Podle informací Deníku totiž ve sklepních prostorách mrazíren bezdomovci kradou železo a přitom zapálí lepenkové izolace.

Stejně tomu bylo v roce 2006. Pouhý den po požáru, který byl ohlášen 2. července v pět hodin ráno, tehdejší vyšetřovatel litoměřických hasičů Petr Červinka Deníku sdělil: „Na devadesát procent mají na svědomí jeho vznik bezdomovci, kteří ve sklepích vytrhávají elektoinstalaci a kabely pak pálí. Jeden z bočních vchodů vůbec nebyl zajištěný a jím se do sklepů dostávali.“ Policie, která také požár dvěma lety vyšetřovala, již před požárem několik lidí při takové činnosti přistihla.

Škoda nejspíše nebude žádná
Škoda byla po požáru, který si vyžádal nasazení dokonce šesti hasičských jednotek a jehož likvidace během třicetistupňových veder tehdy stála hasiče obrovské množství fyzických i psychických sil, nakonec vyčíslena nulová. Jak v souvislosti se včerejším požárem řekl Lukáš Balaštík, i nyní ji musí vyčíslit majitel. Tím je společnost Labyrint, jež je mimo jiné vlastníkem areálu bývalých Roudnických strojíren a sléváren. V něm shodou okolností shořely přesně před měsícem, 18. února, čtyři opuštěné výrobní haly určené k demolici. Zástupce firmy se nám během včerejšího dne nepodařilo kontaktovat.

Městská policie: areál nehlídáme
„Kvůli možnosti úniku zplodin vzniklých hořením do ovzduší jsme kontaktovali odbor životního prostředí litoměřického městského úřadu,“ informoval Lukáš Balaštík. Situace však nebyla tak dramatická jako 2. července 2006, kdy radnice přistoupila k varování obyvatel Litoměřic a okolních obcí, aby raději nevycházeli ze svých domovů a svá obydlí kvůli černému mračnu nevětrali.

Areál mrazíren hlídá agentura, litoměřičtí strážníci se zde objevují jen na upozornění. „Mrazírny mají ostrahu, je to soukromý objekt. My vyrážíme, jen když hlídací služba nebo obyvatelé Zahradnické ulice, kteří na mrazírny vidí, zavolají, že tam někdo něco rozebírá. Nebo když třeba potkáme člověka, který veze na dvoukoláku plechy a mohou být odtud,“ uvedl velitel městské policie Ivan Králik.