K TÉMATU HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO!

Od ledna k nim přibyl i snížený státní příspěvek na mzdu tělesně postižených. Pro osoby s částečným invalidním důchodem je nyní stropem částka 6 500 korun, pro těžce zdravotně postižené 9 000 korun.

„Zatím nevím o tom, že by někoho propustili,“ říká předseda místní organizace Svazu tělesně postižených ČR v Lovosicích Václav Betka.

„Případy tělesně postižených, kteří by byli propuštěni proto, že už na ně firma nemá peníze, zatím nemáme hlášeny. Naštěstí, protože jsme rádi za každé pracovní místo,“ říká Stanislav Hylán, pracovník oddělení chráněných dílen zdravotně postižených Úřadu práce v Litoměřicích.

„Přesto to nevylučuji. Zaměstnavatelé nemusejí dokladovat, že handicapovaného propustili. O příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením žádají vždy čtvrtletně, takže další žádosti očekáváme v dubnu. Až poté se uvidí, jestli jich bude méně,“ vysvětluje Hylán.

Na Litoměřicku patří mezi největší zaměstnavatele lidí s postižením INVA družstvo, FILMEX CZ s.r.o., Diakonie ČCE – SKP Litoměřice, OKO 69 s.r.o., Richard Kirbs nebo humanitární sdružení Perspektiva. Celkem zaměstnávají na 400 handicapovaných. „Nový provoz na výrobu papírových krabic se rozjíždí i v Žalhosticích. Zatím pro 4 až 5 lidí s postižením,“ dodal.