„Jeřábem přenášené břemeno spadlo na dva mladé dělníky. Jeden byl na místě mrtvý a druhého těžce zraněného muže převezla záchranná služba do litoměřické nemocnice. Příčiny a okolnosti tragické události se vyšetřují. Zdali se jednalo o nešťastnou náhodu, nebo o porušení bezpečnosti práce, policie vyšetřuje,“ popsala celou událost Alena Romová, tisková mluvčí litoměřické policie.

Na místě zasahovalo několik sanitních vozů, vrtulník letecké záchranné služby a policejní vyšetřovatelé. Stavební práce na jednom z mostních pilířů se pak úderem jedenácté hodiny zastavily. Otřesení dělníci byli zcela mimořádně propuštěni domů. Deníku se však podařilo získat exkluzivní výpověď jednoho z nich.

„Ve chvíli, kdy pod jeřábem stáli oba dělníci, byli na popruzích jeřábu zavěšeny dva padesátikilové dubové kvádry, které slouží na stavbě jako podložky,“ popisuje přímý svědek události, který si z pochopitelných důvodů nepřál uvést své jméno. Podle něj došlo k pádu jedné z nich zřejmě ve chvíli, kdy na popruzích zůstal jen jeden z kvádrů, který tím nebyl vyvážený. Dřevěná podložka se proto i přes snahu dělníků, kteří se ji snažili ještě vycentrovat na střed, zřítila z výšky deseti metrů na zem, kde v tu chvíli stáli dva dělníci.

I přes rychle přivolanou pomoc záchranářů, kteří ovšem měli problém se ke zraněným dostat, zemřel na místě devatenáctiletý mladík. „Tomu dřevěný kvádr způsobil vážná poranění hlavy. Druhému z dělníků spadl kvádr těsně vedle hlavy na rameno,“ říká svědek události.

To Deníku potvrdil také Jiří Štverák, náměstek ředitele litoměřické nemocnice. „Byl ošetřen na chirurgické ambulanci s pohmožděním hrudníku a ramene. Následně byl hospitalizován na traumatologickém oddělení. Pacient není v přímém ohrožení života. Vzhledem k povaze zranění však nemohu vyloučit komplikace,“ uvedl Jiří Štverák.

Bylo to jeho první zaměstnání
„Chudák kluk, nastoupil k nám do práce teprve toto pondělí a měla to být jeho úplně první práce po studiu. Podle mého byla chyba asi v komunikaci během přemisťování podložek. Kluci nejspíš ani nevěděli, že nad nimi vůbec něco je, jinak by tam nestáli a nepovídali si. Každopádně přesně nevím, proč k té tragédii došlo. Snad nám to někdo objasní, aby se už nic takového neopakovalo,“ dodává očitý svědek celé události.

Stavba za miliardu a půl
Zhotovitelem stavby západního mostu Litoměřice a doprovodných komunikací je sdružení společností Stavby mostů Praha, Stavby silnic a Železnic a Metrostav. Oba aktéři páteční nehody měli být podle informací Deníku zaměstnanci první z uvedených společností s tím, že zemřelý pocházel z Benešova nad Ploučnicí. Ředitel stavby Milan Svoboda však v pátek odpoledne ještě nemohl uvést podrobnější informace. „Šlo o pracovní úraz. Vše se vyšetřuje. V tuto chvíli vám nemohu nic říci,“ řekl Deníku Milan Svoboda.

Důvodem k tomu, že se Ústecký kraj rozhodl před časem pro stavbu západního mostu v Litoměřicích, byla krajně složitá dopravní situace právě v okolí bývalého okresního města. Stavba mostu a přilehlých komunikací by měla spolykat přibližně jednu a půl miliardy korun.

Délka přemostění řeky Labe bude celkem 585 metrů. Součástí stavby jsou mimo jiné dva mosty na levém břehu, které umožňují rozlití povodňové vody do krajiny a její návrat do koryta, nebo čtyřmetrový násyp nad úrovní velké vody z roku 2002. Most bude mít přímé napojení na dálnici D8 a bude usnadňovat cestování ve směru na Českou Lípu.

Zprovoznění celé trasy přivaděče včetně žernosecké okružní křižovatky je plánováno do konce roku 2009. V červenci by měla být dokončena a předána k užívání trasa až ke sjezdu do Mlékojed.