S tímto poznatkem se vrátili z Berlína, z největšího evropského veletrhu cestovního ruchu ITB Messe, zástupci města, které propagovali na stánku spolu s Děčínem.

„Jako jediné město v rámci společné expozice s Czechtourismem jsme zatraktivnili naši účast soutěžní anketou o víkendové pobyty v Litoměřicích, za což chceme jejich dárcům poděkovat. Kromě propagace formou podávání informací a rozdávání turistických map a tiskovin jsme absolvovali i několik jednání se zástupci různých společností, jež se pohybují v oblasti cestovního ruchu,“ sdělil místostarosta Litoměřic Jaroslav Tvrdík.

Například zástupce společnosti, která provozuje lodní dopravu především pro americké klienty a má zastávku v Litoměřicích, přiznal, že do města zavítá jen málokdo. „Kritizoval fakt, že zde není mimo pracovní hodiny otevřena směnárna, turisté se nedostanou k internetu, je zavřené muzeum a podobně,“ řekl vedoucí oddělení cestovního ruchu a marketingu městského úřadu Kamil Soukup. Z toho podle něj vyplývá nutnost přehodnocení poskytování těchto služeb a vytvoření nového, turisticky zajímavého produktu.

„Jinak budeme Litoměřice jen těžko nabízet jako turistickou destinaci, zajímavější než ostatní,“ podotkl Kamil Soukup. „Je třeba si uvědomit, že konkurenci tvoří třeba i partnerské město Míšeň nebo slovenská Levoča. Zkušenosti totiž ukazují, že turisté žádají nejen odpovídající ubytování a stravování, ale i doprovodné programy a turistický zážitek. „A za to jsou ochotni zaplatit a za tím i cestovat,“ dodal Tvrdík.

Prvním krokem vedoucím k žádoucímu zvýšení turistického ruchu v Litoměřicích by mělo být květnové zahájení provozu veřejné lodní dopravy po Labi, a to jak směrem na Roudnici, tak i opačně na Ústí nad Labem.