Rozhodnutí je konečné
„Nejvyšší vedení korporace v podstatě potvrdilo původní návrh rady ředitelů, který říká, že výroba novinového papíru ve Štětí bude ukončena,“ uvedl pro Deník Tomáš Bujna, finanční manažer a manažer lidských zdrojů a komunikace štětské papírny Norské Skog.

Podle něj však zatím není pevně stanoven termín, kdy by měla být samotná výroba ukončena. „Pravděpodobně to bude v letošním roce,“ uvedl Tomáš Bujna. Podle informací, které se Deníku podařilo zjistit, by to však mělo být již do konce května.

„Očekávali jsme to už od chvíle, kdy byla do světa vypuštěna první zpráva o tom, že k ukončení výroby možná dojde. Je to samozřejmě nepříjemné. Věříme, že dopad nebude tak citelný. Lidem se bude snažit pomoci jak město, tak úřad práce,“ sdělila Zdeňka Rulíšková, starostka Štětí.

Během včerejšího dne informace o definitivním ukončení výroby vedení štětské pobočky Norske Skog oznamovalo svým zaměstnancům. „Připravujeme se na to nejhorší, a to je hromadná výpověď,“ svěřil se Deníku jeden ze zaměstnanců, který si z pochopitelných důvodů nepřál uvést své jméno.

V továrně zůstane jen několik lidí
Ve společnosti by totiž do úplného závěru mělo zůstat jen několik lidí, kteří budou dohlížet na úplnou likvidaci továrny. Podle informací, které se podařilo zjistit, však mají zaměstnanci ještě naději, i když velice nepravděpodobnou, že by továrnu nemuseli opustit.

První možností jak uzavření zabránit je, že by se v závodu rozjela výroba jiného sortimentu. Tuto alternativu připustil i Tomáš Bujna. „Je to jeden z možných scénářů,“ řekl. Druhou možností je, že štětskou továrnu odkoupí jiná společnost. Chvíle, kdy dojde ke skutečnému hromadnému propouštění, však nemusí nutně znamenat krizi na pracovním trhu ve Štětí a okolí. O zaměstnance Norske Skog už totiž projevili zájem některé společnosti.

„Myslím, že za pomoci úřadu práce si tito lidé najdou určitě jiné uplatnění. Například už se nám ozvaly některé firmy, že by měly zájem o lidi, kteří skončí v továrně Norske Skog. Ozval se například pan Tintěra z firmy Chládek a Tintěra, firma Ahold Praha – Klecany nebo Siemens – Brandýs nad Labem,“ potvrdila Deníku již na konci února Sandra Trestrová z Úřadu práce Litoměřice.

Společnost Norske Skog uzavírá štětský závod kvůli údajně špatnému stavu na světových trzích s novinovým papírem.