V současné době probíhá územní řízení na výstavbu multikulturního vinařského centra se zpracovatelským závodem, které zde plánuje vybudovat soukromý investor, společnost Zámecké vinařství Třebívlice, s.r.o. Výkopové práce by měly být zahájeny letos na podzim.

„Naše vinice začínají bohatě rodit. Chceme, aby se první ročník třebívlického vinobraní stal součástí letošních oslav 690 let od první zmínky o obci a setkáním rodáků,“ řekl starosta Josef Seifert.

Na 30 hektarech plochy vinic zde vysadili zhruba sto tisíc hlav, do budoucna počítají s rozšířením vinic o přibližně pět hektarů.
Z bílých odrůd, které tu pěstují, je to Burgundské bílé a šedé, Müller Thurgau, Sylvánské zelené a Tramín. Z červených pak Modrý Portugal, Svatovavřinecké a odrůda Neronet, jíž vyšlechtil významný a uznávaný český odborník v oblasti vinařství a vinohradnictví Vilém Kraus, odborný konzultant Zámeckého vinařství Třebívlice. Specialitou vinařství by se pak měla stát slámová vína.

„Část letošní panenské úrody zatím zpracujeme v poloprovozu v Dřemčicích, odhadem tak deset tisíc litrů vína, zbytek budeme prodávat jako hrozny,“ říká Jan Dienstl, zástupce investora. „Celou produkci úrody z příštího roku bychom už ale měli zpracovávat v Třebívlicích,“ dodal.

Přilákat turisty
„Zpracování hroznů a kvalitě vína chceme věnovat mimořádnou péči. Zvolili jsme proto moderní technologii využívající gravitační princip, z toho důvodu bude zpracovatelský závod tzv. utopen pod zemí.

Ve druhé etapě prací přijde na řadu výstavba technického zázemí,“ řekl Jan Dienstl. Podle něj má být vinařské centrum kompletně dokončeno do tří až čtyř let. Podpořit má rozvoj cestovního ruchu.

„V sezoně by tak Třebívlice mohlo navštívit podstatně více turistů,“ přeje si starosta Josef Seifert. Letošní první ročník vinobraní Třebívličtí připravují ve spolupráci s mosteckým divadlem. „Chystáme tradiční program, kterým se chceme od míst, kde slavnosti vína také pořádají, lišit,“ nechtěl zatím více prozradit starosta. Vinobraní bude probíhat v rámci Svatováclavské pouti ve dnech 27. a 28. září a do jeho příprav by se měli zapojit i zdejší obyvatelé.

MULTIKULTURNÍ VINAŘSKÉ CENTRUM. Novostavu vinařského závodu rozdělí silnice na dva areály. Menší areál (vlevo) bude sloužit jako hospodářský objekt, kde bude umístěna zemědělská technika nutná pro pěstování vinné révy a část objektu bude využita jako sklad. Ve větším areálu bude probíhat vlastní výroba vína. Jeho součástí bude restaurace, degustační místnosti a vzorková prodejna. Model: Zámecké vinařství Třebívlice, s.r.o.