Díky tomuto ocenění Budyně nad Ohří postupuje do celostátního kola soutěže, kde má šanci stát se historickým městem roku 2007 v České republice. „Nesmírně nás to potěšilo. Chápeme to jako logické pokračování práce, kterou pro město a jeho historickou část dělá vedení města již osmnáct let. Velkou zásluhu na získání tohoto ocenění má také naše pracovní skupina městské památkové zóny. Ta byla založena jako jedna z prvních v České republice již v roce 1993,“ sdělil Petr Medáček, starosta Budyně nad Ohří.

Budyně se do této soutěže poprvé přihlásila již v devadesátých letech. „Naše letošní účast je vlastně teprve druhou. V té první jsme také vyhráli krajské kolo. V celostátní části jsme pak skončili na třetím místě,“ vzpomíná místostarosta Budyně nad Ohří Josef Bittner.

Mohou získat milion korun
Při odpovědi na otázku, zda vidí velké šance Budyně na umístění v první trojce celostátního kola soutěže, je místostarosta opatrný. „Konkurence je v tomto případě skutečně silná. V soutěži je mnoho měst, která mají obrovský historický potenciál. Tím nijak nechci snižovat význam a úroveň našeho města, ale umístit se na předních příčkách nebude snadné,“ vysvětlil Josef Bittner.

Pokud by se Budyňským podařilo zvítězit také v celostátním kole, mohou se kromě ocenění v podobě křišťálového díla, které má znázorňovat historická sídla, těšit také na prémii jeden milion korun. „Zcela určitě bychom tyto peníze použili zpět do památek,“ uvedl místostarosta.

V uplynulých dnech město dokonce již navštíla odborná komise, která Budyni posuzovala pro celostátní kolo. „Je podobná té krajské. Zajímalo je v podstatě vše. Od péče o památky po chod města,“ doplnil na závěr místostarosta Josef Bittner.