„Ze zákona musíme na ohlášení události reagovat. Stává se však, že po příjezdu na místo jednotka zjistí, že vyjela zbytečně,“ říká tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Lukáš Marvan.
Loni vyjížděli hasiči z požárních stanic Litoměřice, Lovosice, Roudnice nad Labem, Štětí a Úštěk celkem k 311 požárům, což bylo po žateckém územním odboru nejméně v Ústeckém kraji. Počet výjezdů kvůli požáru přitom bývá každý rok přibližně stejný. Jako planý poplach hasiči v roce 2007 vyhodnotili na Litoměřicku 83 výjezdů. To je ve statistikách v rámci kraje druhý nejnižší počet – opět za Žateckem, kde hasiči registrovali jen o dva plané poplachy méně.
„Ověřujeme si, zda lidé volají z místa, které udávají. Některé věci ale prověřit nejdou,“ vysvětluje mluvčí hasičů. Třeba loni 8. ledna večer jednotka litoměřické centrální požární stanice vyjela do Českolipské ulice v Litoměřicích k požáru hlášenému elektronickým požárním systémem v obchodním domě Kaufland. Hasiči zjistili, že jde o planý poplach. „Občas se stává, že elektronický požární systém hlásí jako požár něco, co požár není. Je ale lepší desetkrát vyjet, než jednou nevyjet,“ tvrdí Lukáš Marvan.