Odhady jsou zatím jen hrubé
„Podle posledního součtu se zdá, že nám víkendový silný vítr polámal nebo vyvrátil přes dva tisíce kubíků dřeva. Jde ale opravdu o hrubé číslo, které postupem dalších dnů bude narůstat. Revírníci postupně obcházejí celé své revíry a škody sčítají,“ sdělil Deníku Petr Tendler z litoměřické lesní správy společnosti Lesy České republiky.

Nejvíce škod je na Třebušínsku
Stejně tak jako v loňském roce evidují lesníci největší škody v okolí Úštěku a především pak na Třebušínsku. „Nejvíce na jednom místě spadlo o víkendu v mém revíru přes tři sta kubíků dřeva, přičemž jde o osmdesátiletou kulturu. Problém je v tom, že lesy jsou poškozené ještě od loňského orkánu. Většinu velkých škod máme právě v místech, kde vznikly holiny loni,“ upozornil revírník společnosti Lesy ČR Aleš Kryšpín, jehož revír se rozkládá právě na Třebušínsku a Úštěcku.

Stromy budou padat i nadále
V neprospěch lesníků v současné době hraje také aktuální stav v lesích, které jsou silně promáčené, což by v kombinaci s mělkým kořenovým systémem smrků mohlo přinést další škody. „Řada porostů je větrem narušena. Znamená to, že očekáváme, že stromy budou v lesích padat dál, i když vítr už nebude tak silný. S tím pochopitelně porostou také škody. Například v loňském roce byly první odhady okolo pěti tisíc kubíků. Konečné číslo však bylo třicet tisíc,“ vysvětluje Petr Tendler. „Rozhodně není vhodné nyní chodit do lesů,“ varuje Aleš Kryšpín. Krizová situace panovala v lesích na Litoměřicku celý víkend, kdy bylo podle revírníků životu nebezpečné do lesa vcházet. „Ještě v neděli odpoledne to bylo velice riskantní. Proto jsme revíry začali obcházet až v pondělí,“ vysvětluje Aleš Kryšpín.

Zákaz vstupu do lesů asi nebude
Podle informací Deníku zatím nehrozí, že by byl vyhlášen zákaz vstupu do lesů tak jako v loňském roce. Ten byl tehdy vyhlášen právě kvůli hrozícím pádům stromů s narušenou stabilitou. Zákaz se tehdy nevztahoval na pracovníky dřevařských společností.