Kvůli této nepovolené těžbě podalo ve čtvrtek vedení obce trestní oznámení na neznámého pachatele. Případem se teď zabývá Policie ČR i Správa CHKO České středohoří. Pachateli za krádež hrozí trest odnětí svobody na dva roky. Dostat může i pokutu až do výše jednoho milionu korun.

Se dřevem někdo nejspíš kšeftuje
„Obvodní oddělení PČR Lovosice přijalo trestní oznámení na neznámého pachatele, který v lese u Prackovic nad Labem vytěžil v průběhu roku 2007 až do současné doby celkem 19 kubických metrů dubu v hodnotě přesahující 16 000 Kč,“ potvrdila litoměřická policejní mluvčí Alena Romová.
„Dosud neznámý pachatel je podezřelý z trestného činu krádeže a hrozí mu trest odnětí svobody na dva roky, peněžitý postih, nebo propadnutí věci,“ uvedla.
„Tipuji, že to udělal někdo, kdo se dřevem kšeftuje. Krádež v tomto rozsahu při velikosti stromů o obvodu 45 až 50 centimetrů zřejmě udělal někdo, kdo kvalitní dubové dřevo prodává jako palivové dříví. Vše nasvědčuje tomu, že je to někdo z okolí,“ domnívá se prackovický starosta Bohuslav Dbalý.

Ekologové prověří rozsah škod
„S vlastníkem, tedy s obcí Prackovice, jsme domluvili terénní pochůzku na začátek příštího týdne. Potřebujeme ověřit rozsah kácení a škod, které vznikly na přírodním prostředí CHKO. V závislosti na způsobené škodě pak můžeme pachateli uložit pokutu až do výše jednoho milionu korun, případně požadovat, aby uvedl místo do původního stavu. Pokud zjistíme větší rozsah škod, podáme trestní oznámení ve věci poškozování životního prostředí,“ sdělila v pátek vedoucí Správy CHKO České středohoří Markéta Peřinová.
„Se zvyšující se poptávkou po dřevní hmotě se, bohužel, zvyšuje i nelegální kácení dřevin. Správa CHKO České středohoří však vidí problém spíše v kácení dřevin, které rostou mimo les. Například kácení dřevin na mezích, podél cest, ve starých sadech a podobně,“ říká Markéta Peřinová.

„Dochází tak často k velmi necitlivým zásahům do těch strukturních prvků krajiny, které jsou jedním z předmětů ochrany v CHKO a které i přispěly v minulosti k pojmenování Středohoří Zahradou Čech. Těžba v lesních porostech doposud byla spíše okrajovou záležitostí,“ řekla Markéta Peřinová.
„Od začátku roku přijala policie tři trestní oznámení týkající se krádeže stromů v lese. Tyto krádeže se každým rokem dějí právě v zimním období, od pozdního podzimu do časného jara. Kromě této události jsme zaznamenali další dva podobné případy, a to v katastru obce Litochovice nad Labem a poté ještě v lesním revíru Lipské hory u Jenčic,“ uvedla litoměřická policejní mluvčí Alena Romová.
„Každý rok policie zaznamená několik trestních oznámení týkajících se krádeže stromů v lese. Vždy se jedná o několik případů. Jejich současný počet se v porovnání s uplynulými roky nijak zásadně neodlišuje,“ dodala.