Podle průzkumu, který učinil Deník, je cena pozemků, bytů i domů ovlivněna vzdáleností k Praze a dálnici D8, ta totiž na Litoměřicko přivedla řadu dalších zájemců o bydlení, především z řad Pražanů nebo v Praze pracujících.

Při pohledu na ceny bytů a rodinných domů je nejdražší bydlení v Roudnici nad Labem a Litoměřicích. Naopak za nižší cenu se dá byt pořídit například ve Štětí, Terezíně nebo v Lovosicích, i když i zde ceny stoupají.

Trendu, kdy roste zájem o pozemky pro stavbu rodinných domů, využívají jak města, tak menší obce. Řada z nich totiž nyní dokončuje zasíťování, nebo rozprodává konkrétní parcely zájemcům.

Nové domy tak vyrostly například ve Vědomicích nebo Dobříni. V Klenči, Židovicích nebo Hrobcích je výstavba v plném proudu.

„Pozemky jsme prodávali kompletně zasíťované včetně připojení k plynu, elektřině, vodě i kanalizaci a cena se pohybovala přibližně okolo 930 až 950 korun za metr čtvereční s tím, že parcely byly také s novou příjezdovou cestou. Nový majitel pozemku tedy mohl okamžitě začít se stavbou,“ popisuje starosta Vědomic Václav Tyl. Na podobné cenové úrovni se pohybují takto připravené pozemky v celém okrese.