Město z rozpočtu uvolnilo čtvrt milionu korun na jejich zajištění. Během nejbližších dnů bude zpevněno podloží pod zhruba třiceti urnovými pomníky. Přibližně polovina z nich už zase stojí na svém místě.

Pozemek vloni podmáčely přívalové deště a urnové pomníky, které stojí na místech, kde dříve bývaly kopané německé hroby, se začaly propadat.
Sanaci pozemku na městském hřbitově v Litoměřicích provádí odborná firma ve spolupráci s technickými službami města.

„Práce technických služeb jsou vyčísleny na zhruba 40 tisíc korun, celkové náklady se pak pohybují kolem 300 tisíc korun,“ upřesnil ředitel litoměřických technických služeb Jan Smolík.

Kromě prvních třiceti hrobů, pod nimiž je pozemek zpevňován, hrozí sesutí u mnoha dalších. Jen v části, kde nyní práce probíhají, jich na nezpevněném podloží stojí dalších zhruba sto dvacet a další stovky následují.

„Loni jsem dostal obsílku od správy hřbitova, že se nám urnový pomník naklání. Opravil jsem si ho sám. Nadzvedl heverem, vyrovnal a zabetonoval. Uvidíme, jestli to pomůže,“ svěřil se ve středu na hřbitově Jiří Kvasnička z Litoměřic. "Tady vedle je jich nakloněných spousta a hrozí, že se zřítí,“ obává se důchodce.

Vzhledem k tomu, že se přívalové deště opakují stále častěji, bude zřejmě muset vedení litoměřické radnice přistoupit v budoucnu alespoň k odvodnění hřbitova na více pozemcích. V letošním roce v rozsahu přibližně 300 tisíc korun.

„Zatím se jedná pouze o první část sanace pozemků,“ říká o právě prováděných pracích Jan Žídek, vedoucí úseku správy městské zeleně a hřbitova Technických služeb města Litoměřice.

„Další budou následovat, provedeny budou poté, co rozhodne stavební úřad,“ dodal.