Generálnímu úklidu po zimní sezoně nahrává v těchto dnech počasí. „Po dohodě s vedením radnice jsme rozdělili město na několik částí. Každou z nich má na starosti technik se svými lidmi. Práce provádějí nejen odborníci na zeleň, ale i naši elektrikáři a pracovníci z dílen. Všechno, co mělo ruce a nohy, vyrazilo do ulic,“ řekl ředitel Technických služeb města Litoměřice Jan Smolík.

Odpadky vyhazují z oken a balkonů
„Právě uklízíme sídliště v Pokraticích – ulice Alfonse Muchy a Na Výsluní. V některých skupinách vzrostlých keřů je obrovské množství odpadků. Ty budeme muset v průběhu měsíce března zmladit, abychom z nich vůbec mohli nepořádek uklidit,“ poznamenal včera Jan Žídek, vedoucí úseku správy městské zeleně.

Ke kritickým místům patří severozápadní část města se sídlišti v Pokraticích. „Pod balkony paneláků se válí plastové i skleněné lahve, dokonce celé pytle s odpadky z odpadkových košů. Není pro to jiné vysvětlení, než že jsou lidé líní sejít na ulici a vhodit odpad do sběrných nádob a kontejnerů,“ zlobí se ředitel Smolík.

Situace je podle něj nejhorší v ulici Alfonse Muchy, Werichova a v místech pokratického potoka. Další problémová místa jsou pak kolem Severky, kde zaměstnanci technických služeb uklízejí denně, okolí Luny, Mostná hora. Samostatnou kapitolou je pak Revoluční ulice.

„Musím konstatovat, že v pátek jsme měli vzorně uklizeno sídliště Kocanda a už v pondělí ráno tam byl zase nepořádek,“ posteskl si Jan Smolík s tím, že za úklid města musí litoměřická radnice ročně zaplatit zhruba tři miliony korun.

Amatér prostříhal keře u Luny
U prodejny Luna na sídlišti Cihelna v úterý někdo amatérsky ostříhal keře a větve naházel vedle parkoviště. „Je to jen ke škodě věci. Snad keře moc nepoškodil. Nakonec jsme je museli úplně zmladit,“ konstatovali pracovníci technických služeb Zdeňka Palánová a Martin Muláček.

„Takový zásah je protizákonný, navíc nám to přinese víc práce a víc nákladů, než kdyby byly keře ošetřeny jen jednou a v daném termínu,“ řekl Jan Žídek.

Čistí v Lovosicích i Roudnici
„Velký úklid města provádíme vždy po zimní sezoně, která končí 30. března. Přeje nám počasí, proto jsme tento týden rozhodli, že vyčistíme město už nyní,“ potvrdil Zdeněk Studený, zástupce ředitele roudnických městských služeb. "V úterý jsme namontovali na čistící vůz zametací nástavbu a ve středu vyrážíme čistit komunikace. Například v pátek budeme uklízet Riegrovu ulici,“ dodal.

„Ulice Lovosic čistíme zametacím strojem prakticky celý únor. Týká se to především ulic Dlouhá, Osvoboditelů, Žižkova, Nádražní, Terezínská a ostatních přilehlých silnic včetně chodníků,“ uvedl mistr komunálních služeb v Lovosicích Stanislav Šuma.