Ty v současné době vznikají, nebo jejich vznik plánují umožnit, téměř ve všech větších městech na Litoměřicku. Tento trend však není zřejmý jen v případě měst. Rozsáhlá výstavba rodinných domů zasáhla také měnší obce. Nejvíce to platí pro Roudnicko a Lovosicko. Tam se zvýšila poptávka po bydlení s přivedením dálnice D8.

Několik desítek pozemků pro rodinné domy vzniklo nedávno například v okolí Hrobců na Roudnicku. Ve dvaadvaceti by mohly jejich obyvatelé oslavit závěr letošního roku. „Pět domků je obydlených už nyní, patnáct je rozestavěných,“ řekl Deníku již před časem starosta Hrobců Karel Ladkammer s tím, že pozemky jsou pro zájemce dost atraktivní.

Hlavním důvodem, proč obce a města vznik nových čtvrtí podporují, je především příliv obyvatel. Což může být pro malé obce doslova životadárné.
Například v Hrobcích by tak během pěti let mohl počet obyvatel vzrůst až o sto dvacet. Nyní zde žije okolo pěti set padesáti lidí. Další rozsáhlou výstavbu plánují například v Lovosicích. Nové plochy pro výstavbu rodinných domů jsou také v nedávno schváleném územním plánu Roudnice.