Dva návrhy
„Rozpočet stavby je sice vyšší, ale jsem toho názoru, že výstavba smuteční síně není to pravé místo, kde bychom měli šetřit. Taková stavba tu bude několik desetiletí, ale především jde o místo posledního rozloučení s blízkými. Stavba samotná i mobiliář by tomu měly odpovídat. Budeme se poohlížet po nějakém vhodném dotačním titulu,“ sdělil starosta Roudnice nad Labem Zdeněk Kubínek.

Návrh architekta Bohumila Fanty totiž počítá s náklady přibližně okolo dvanácti milionů korun. Druhý návrh od architekta Jana Drahozala by měl být z hlediska nákladů skromnější.

Částka se změní
„Uvedená částka samozřejmě není konečná. Tu budeme znát až po kalkulaci, kterou by provedly stavební firmy ve výběrovém řízení. To je však daleko, nejdříve musíme zjistit, kde na stavbu budeme moci získat peníze. Pochopitelně bude o všem ještě rozhodovat zastupitelstvo,“ upozornil starosta.
Se stavbou smuteční síně Roudničtí počítají již delší dobu. „Je to v zásobníku projektů, které máme připravené k realizaci a hledáme pro ně financování,“ říká Vlastimil Sýkora, mluvčí roudnické radnice.

V poslední době se však ozývá ze strany obyvatel častější volání po skutečné smuteční obřadní síni. Ta městu v podstatě chybí. Obřady se uskutečňují přímo v jednom z pohřebních ústavů. Ke smutečním obřadům slouží ještě kaple na místním hřbitově. „Ta je svou kapacitou silně nevyhovující,“ potvrzuje starosta.

Lidé by ji uvítali
„Před časem jsem zde byl na pohřbu známého a zarazilo mě, že město o velikosti Roudnice nad Labem nemá opravdovou smuteční síň,“ vypráví jedenapadesátiletý Milan Krňák z Prahy, který v pátek navštívil roudnický hřbitov.

Novou smuteční síň by uvítala také Pavlína Olivová, další z návštěvníků hřbitova. „Kaple na hřbitově je opravdu malá. Novou síň by město potřebovalo,“ říká Pavlína Olivová.

Pokud roudničtí zastupitelé vyberou návrh smuteční síně a dají jí zelenou, stavba by měla vyrůst nedaleko hřbitova, na jednom z okolních pozemků.