Důvodem byla jeho pochybení při zadávání veřejné zakázky, jejichž následkem vznikla městu Terezín několikamilionová škoda. Horníčkovi se klade za vinu, že prosazoval podle řady zastupitelů a obyvatel města nereálný Europrojekt za zhruba osm miliard korun jako jedinou variantu revitalizace města Terezín. Jediným zrealizovaným projektem Europrojektu byla výstavba golfového areálu, kvůli níž je nyní město zadluženo. Výsledky právního rozboru zadání veřejné zakázky „Europrojekt Terezín: Golfové hřiště“, s nimiž byli zastupitelé v pondělí seznámeni, ukázaly, že k pochybením došlo.

„Moje vina je v tom, že jsem byl statutárním zástupcem, který podepisoval dokumenty, o nichž se domníval, že jsou v pořádku. Není to omluva, před zákonem jsem viníkem já. Proto tu skládám funkci zastupitele,“ prohlásil před zastupiteli Jan Horníček, který se v komunální politice pohyboval devatenáct let, z toho pět let ve funkci starosty města.

„Nepřekvapil mě. V duchu jsem s tím počítala,“ vyjádřila se ke složení mandátu zastupitele Jana Horníčka terezínská starostka Růžena Čechová. „Překvapilo mě, že vůbec přišel. Odmítal chodit na naše pracovní zasedání. Je spousta otázek nezodpovězených a na ně mi může odpovědět jen on. Zatím to neudělal,“ řekla.

Vedení Terezína čeká těžký rok. Poslední šance na přiznání bezmála desetimilionové dotace na dostavbu golfového areálu padla a od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže musí město počítat s pokutou minimálně 500 tisíc korun.

Terezín musí vrátit do 30. června tři a půl milionu korun za proplacení studie Europrojektu. Město také splácí úvěr, dluh činí 8 milionů 700 tisíc korun. Za úroky z úvěru mu měsíčně naskakuje 30 tisíc korun. Pokud tedy bude chtít žádat o dotace na různé potřebné investiční akce, ocitlo se v zapeklité situaci. Jen těžko totiž Terezínští dají při rozpočtu města 34 miliony korun dohromady nějaké peníze na spoluúčast, která je u grantů nezbytná.

„Jediným zrealizovaným projektem Europrojektu, který se nám navíc stal osudným, byl projekt na výstavbu golfového hřiště. Europrojekt padl a my musíme do 30. června letošního roku částku tři a půl milionu korun vrátit. Rezervu nikde žádnou nemáme,“ řekla Deníku Růžena Čechová.
Dluh ve výši 8,7 milionu korun, jehož splátkový termín byl městu prodloužen do září letošního roku, se pokusí Terezínští umořit prodejem objektů v golfovém areálu.

„Připadám si jako štvaná zvěř. Ty peníze nikdo neukradl. Za ně tu něco stojí. Věřím, že město stavby na golfovém hřišti prodá a tím dlužnou částku uhradí,“ řekl Horníček.

Rozpočet města Terezín je pro letošní rok vyrovnaný. „Aby nebyl schodkový, museli jsme do něj započítat i některé prodeje bytů, i když by se tyto peníze měly správně vrátit do obnovy bytového fondu. My je ale budeme muset použít do rozpočtu,“ připomněla na zastupitelstvu starostka.

„Po záplavách se ve městě udělal kus práce. Máme opravenou školu, vyčištěné všechny hradební příkopy nebo zabezpečen podzemní systém. Dařilo se nám, i když nám okolí házelo klacky pod nohy. Spoustě lidem vadilo, že šly do Terezína peníze. Vy na to narazíte taky,“ prohlásil směrem v novému vedení města bývalý starosta. Zastupitelům pak poděkoval za spolupráci. Jak Deníku svěřil, do komunální politiky se chce jednou vrátit.

Zatím není jasné, který občanský demokrat nahradí Jana Horníčka v zastupitelstvu města. „Božena Tylová, kterou jsme dnes oslovili, se jako první náhradnice mandátu vzdává bez udání důvodu,“ sdělil včera terezínský zastupitel za ODS Libor Beránek s tím, že další člověk, kterého teď terezínská ODS osloví, je Jiří Hlavica.