„Kvůli současné situaci na světových trzích s novinovým papírem padl návrh na uzavření tří závodů společnosti Norske Skog, mezi nimiž je také tento štětský. Definitivní rozhodnutí o tom, zda bude výroba ve Štětí ukončena nebo ne, padne v první polovině března,“ uvedl pro Deník Tomáš Bujna, finanční manažer a manažer lidských zdrojů a komunikace štětské papírny Norské Skog.

Zprávu o tom, že by mělo dojít k uzavření závodu se vrcholný menagement společnosti dozvěděl ve středu, následně byla informace předána ostatním zaměstnancům.

„Začali jsme intenzivně vyjednávat o dalším postupu. Jde například o výši odstupného a o to, jak se o zaměstnance firma postará při ukončení výroby,“ vysvětlil vedoucí odborové organizace ve společnosti Norske Skog Václav Uřidil. Podle informací Deníku by v případě odchodu společnosti ze Štětí měli být propuštěni všichni zaměstnanci, jejich počet se v současné době pohybuje přibližně okolo dvou set deseti.

„Naše společnost samozřejmě počítá s řádným vyrovnáním se svými zaměstnanci. V jaké výši nemohu pochopitelně v tuto chvíli uvést. Naší prioritou je pomoc zaměstnancům v této situaci,“ ujistil Bujna.

Podle Tomáše Bujny by k ukončení pracovních poměrů zaměstnanců z důvodu hromadného propouštění mohlo dojít nejdříve ke 30. červnu. „Z hlediska českého pracovního práva to ani dříve není možné. O přesném termínu ukončení výroby ale v tuto chvíli nechci spekulovat. Moudřejší budeme v březnu,“ dodal Bujna.

Pomoci se bude snažit i město

O situaci ve společnosti Norske Skog již byli informováni také zástupci města Štětí. Starostka Zdeňka Rulíšková okamžitě přislíbila maximální pomoc lidem, kteří budou hledat práci. „Je to velice čerstvá záležitost. Hned v pondělí budeme jednat o možném uplatnění zaměstnanců Norske Skog. Městem již bohužel putují fámy o tom, že všichni zaměstnanci dostali výpověď, což podle našich informací není pravda,“ sdělila Zdeňka Rulíšková.

Výroba novinového papíru má ve Štětí padesátiletou tradici a v místním papírenském průmyslu jsou zaměstnány celé rodiny. Pokud skutečně dojde k ukončení výroby, což je podle informací Deníku velice pravděpodobné, zvýší se ve Štětí a celém mikroregionu značně nezaměstnanost. Bez práce by se totiž ocitli nejen vlastní zaměstnanci papírny, ale také lidé, které zaměstnávají firmy, které jsou vázány na výrobu v Norske Skog, což by se mohlo týkat přibližně další stovky lidí.

Novinový papír nadobro končí

V situaci, kdy by se současným vlastníkům podařilo společnost odprodat a výroba papíru by v prostorách společnosti Norske Skog pokračovala, nešlo by již o novinový papír. „Bylo by smluvně zakotveno, že výrobce se musí zaměřit na jiný sortiment,“ uvedl Tomáš Bujna. Smyslem rušení provozů je snížit převis nabídky nad poptávkou.