„Vzhledem k tomu, že minimálně dva roky byla vedena intenzívní jednání o navrácení mých kompetencí a tedy o mém dalším setrvání v Litoměřicích, přičemž jsem samozřejmě očekával kladné vyřízení, nejsem tímto řešením zaskočen,“ sdělil v úterý odpoledne exkluzivně v rozhovoru pro Deník odcházející litoměřický biskup.

Litoměřickým biskupem byl jmenován papežem Janem Pavlem II. 24. prosince 2003. Biskupské svěcení přijal 28. února 2004. Krátce nato však onemocněl. „Má nemoc trvala v podstatě až do začátku září 2004. V listopadu toho roku byl ale do diecéze jmenován apoštolský administrátor hradecký biskup Dominik Duka. Jeho přítomnost trvá do dnešního dne,“ přiblížil Pavel Posád.

Pro biskupa tento krok znamenal zbavení jeho pravomocí, kdy například podpisové právo měl Dominik Duka.

Informace o tom, že by za odvoláním stála i nadále nemoc, však odcházející biskup odmítá. „Jmenování Dominika Duky bylo v podstatě se zpožděním, kdy už jsem byl zdráv. Svůj dobrý zdravotní stav jsem opakovaně doložil přímo papeži,“ vysvětluje Pavel Posád.

Na jeho podporu vznikla i petice

V minulosti dokonce vznikla petice skupiny věřících, která podporovala navrácení všech pravomocí Pavlu Posádovi. „Vždy je pro biskupa potěšující, když vidí, že se o něj a diecézi lidé zajímají. Biskupství však tuto petici ani neiniciovalo, ani zvláštním způsobem nepodporovalo,“ vysvětluje odcházející biskup.

Pavel Posád se zapsal nejen do historie města a povědomí věřících, ale i běžných Litoměřičanů a celé diecéze. Pravidelně se zúčastňoval řady společenských akcí. Byl také dalším litoměřickým biskupem, který umožnil veřejnosti nahlédnout do biskupské rezidence. Stalo se tak u příležitosti Dnů evropského dědictví.

„Myslím si, že za čtyři roky jsem se dokonale sžil s tímto městem a celou diecézí. Vybudoval jsem si tu řadu kontaktů a známých. Dokonale jsem se seznámil s problematikou každého vikariátu,“ říká Pavel Posád.

Litoměřická diecéze sahá od Karlových Varů až po Hradec Králové, má rozlohu 9 380 kilometrů čtverečních, je v ní zahrnuto 437 farností, 1135 kostelů a kaplí a dělí se na deset vikariátů.

Odchod překvapil řadu lidí

Odchod Pavla Posáda z Litoměřic překvapil řadu lidí. „Netuším, co k tomu vedlo, ale mrzí mě to. Spolupracovali jsme na velice dobré úrovni. Pravidelně jsme se scházeli, hovořili jsme nejen o záležitostech města, ale i diecéze,“ říká litoměřický starosta Ladislav Chlupáč.

Město Litoměřice a Litoměřická diecéze úzce spolupracovaly, například při přípravě varhanního léta, v poslední době to byla spolupráce při stavbě okružní křižovatky u Domu kultury.

„V přípravě jsme měli řadu dalších projektů. Například nasvícení katedrály a dalších památek,“ vysvětluje Ladislav Chlupáč.

Za přítomnosti Pavla Posáda zažila Litoměřická diecéze také několik významných výročí. „Měl jsem tu čest být v Litoměřicích biskupem v době, kdy místní diecéze oslavila 350 let od svého založení a 950 od založení litoměřické kapituly,“ říká Pavel Posád.

Na otázku, zda by se v budoucnu mohl do Litoměřic vrátit, odpovídal Pavel Posád s úsměvem. „Teoreticky ta možnost existuje, ale nemyslím si, že by to bylo příliš pravděpodobné,“ dodal Pavel Posád na závěr.