Čím dál častěji se také za nimi vydávají policejní preventistky, aby jim daly potřebné rady a na konkrétních příkladech ukázaly, jak by se starší lidé měli zachovat. Přesně tak to probíhalo i včera při besedě v Klubu důchodců v Litoměřicích.

„Nezazvonil i u vás v posledních dnech člověk, že přichází měřit prašnost?“ ptá se svých přátel z klubu Margit Bouzková. „Já jsem jen otevřela dveře, ale do bytu jsem ho nepustila. Nikdy nevíte, kdo to ve skutečnosti může být,“ tvrdí seniorka. A za pravdu jí dávají všichni, i Pavla Kofrová z preventivně informační skupiny (PIS) okresního policejního ředitelství.

Důchodcům předala informační letáky s radami i samolepku „Někdo je za dveřmi?“. Ani na ní nechybí instrukce, jak se zachovat. „Dám si ji na vrata,“ řekla Deníku další z besedujících Soňa Chmelová.

Podle Pavly Kofrové se v loňském roce stalo na Litoměřicku obětmi pachatelů trestné činnosti více než padesát lidí starších šedesáti let. „Policie eviduje z roku 2007 celkem 17 podvodů a 38 krádeží,“ upřesnila policistka.

Besed je stále ještě málo

„Naše preventivně informační skupina se ochranou seniorů před pachateli trestných činů zabývá intenzivně již několik let. V letošním a uplynulém roce jsme v regionu zintenzivnily počet besed a setkání se seniory, ale stále to není dostatečné,“ je si vědoma vedoucí PIS Okresního ředitelství Policie České republiky v Litoměřicích Alena Romová.

„Proto v současné době v rámci našeho projektu Bezpečný domov a Bezpečná ulice navazujeme úzkou spolupráci se starosty obcí a měst. Ta se týká právě ochrany seniorů před trestnou činností,“ sdělila. Kromě fólií na dveře, kde jsou důležité rady co dělat, když je cizí osoba za dveřmi, chtějí policejní preventistky všechny ohrožené občany oslovit a zajistit jim jednoduchý osobní alarm pro jejich bezpečnost.

Právě takové „pípátko“, jak si jednoduché zařízení, které je možno strčit do kapsy či kabelky, sami důchodci při včerejší besedě pojmenovali, si mohli hned i objednat. A zájem byl velký.

Jak se ukázalo, právě o alarmu senioři moc nevěděli. „Je skvělé, že si ho můžeme pořídit,“ kvitovala věcičku, která vydává nepříjemné hlasité houkání, Soňa Chmelová. „Když alarm začne pískat, určitě to pachatele odradí,“ je přesvědčena Margit Bouzková.