Senátor Kubera předložil návrh zákona především kvůli narovnání, aby odpovědnost nesl ten, který je i vlastníkem.

„Rozhodnutí nás nijak nepřekvapuje, naopak vlastník pozemků má i podle nás zodpovídat za své vlastnictví, je to legitimní nárok. Smyslem tohoto zákona je převedení zodpovědnosti na vlastníka pozemku. Věří, že lidé, obchodníci a podnikatelé, kteří uklízeli chodníky doposud, tak budou činit i nadále. Pro majitele nemovitostí je to úleva hlavně v tom smyslu, že my jako obec jsme proti případným následkům pojištěni,“ řekl Vlastimil Sýkora, tiskový mluvčí roudnické radnice.

„V případě, že návrh projde poslaneckou sněmovnou a senátem, budeme připraveni tuto odpovědnost převzít. V praxi to znamená, že na kritické období bude v pohotovosti více mechanizace a také personálně budou Roudnické městské služby, které mají úklid na starosti, posíleny,“ dodal.

„Vzhledem k tomu, že se stále o návrhu jedná a není známa jeho definitivní podoba, konečné stanovisko jsme zatím nezaujali. Po vnitřních diskusích je však jasné že úklid bude určitě pomalejší, protože jsou dané lhůty, do kdy je povinnost úklidu. A nyní těch několik metrů kolem domku majitelé uklidili hned,“ uvedla starostka Štětí Zdeňka Rulíšková.

„Město Štětí také nemá dostatečný počet zaměstnanců na úklid. V praxi by to znamenalo buď navýšit a zaplatit zaměstnance na veřejně prospěšné práce, nebo zaplatit firmu na úklid. Každopádně bude toto rozhodnutí, pokud bude schváleno, pro obce dražší než současný stav a také se v tom případě nebude uklízet všude,“ sdělila starostka. „Obecně však chápu, že jde o narovnání současné situace, kdy je majitel nemovitosti odpovědný za něco, co mu nepatří,“ dodala starostka.