Manželé Maskulanisovi, majitelé útulku, jsou optimisté. „Tento rok bereme jako velice úspěšný. Zlepšila se ochrana zvířat, kapacita útulku je nyní naplněna jen z poloviny a přibyli nám příznivci a sponzoři,“ říkají jedním dechem.

Od 15. do 29. prosince odešlo z řepnického psího útulku čtrnáct psů, přijali jich jedenáct. „Mezi ně ale počítám i šest štěňátek stáří 5 až 6 týdnů, která byla nalezena v bedně a která k nám přivezli strážníci ze Štětí,“ říká Miluše Maskulanisová. Během uplynulé soboty pak přivezli manželé Maskulanisovi dalšího nalezence, tentokrát z Lovosic.

V současné době je v Řepnici umístěno 32 psů, kapacita útulku je ale sedmdesát míst a další vytápěné kotce jsou přistavovány. Kapacita by se tak měla zvýšit na 90 míst.

Zájemci přibyli

"Psa jsem moc chtěla. Vybrala jsem si ho podle fotky na webových stránkách útulku,“ přiznala tu v sobotu Dagmar Drábková z Liběšic. „Zatím bude doma, ale připravujeme pro něj zateplenou boudu, takže na jaře už půjde ven. Určitě to není tak, že bych psa chtěla jen na chvíli. Teď už je náš a bude u nás celý svůj život. I původní jméno mu ponecháme, když si na něj zvykl,“ poznamenala nová majitelka.

Cestu do útulku během víkendu našli i studenti Petra Matějovská a Lenka Špringlová z Litoměřic a Vojtěch Samuel Valerián z Prahy.

„Přišli jsme se podívat. Přinesli jsme dárky a peníze, které jsme vybrali mezi našimi kamarády,“ řekla Petra Matějovská, když Miluši Maskulanisové předávala osm set korun. „Sledujeme akce Psího domova, navštěvujeme je a snažíme se pomáhat,“ podotkla dívka. „Já sama jsem si před třemi lety vzala psa z útulku a musím říct, že je to ten nejvděčnější pejsek, kterého jsme kdy měli,“ přidala se Lenka Špringlová.

„Je třeba si uvědomit, že zvíře z útulku má za sebou špatnou zkušenost. My tu posuzujeme jeho povahu, abychom jej pak vhodně nabídli novému majiteli. Zdůrazňujeme, že nejsme půjčovna psů, ale lidem, kteří si od nás pejska odvedou, jsme radou nápomocni a oni nám mohou psa vrátit, pokud zjistí, že se přece jen unáhlili a i když byli původně plni citů a dojmů, nejsou schopni se o zvíře postarat,“ podotýkají manželé Maskulanisovi.

Pozor při oslavách

S blížícími se novoročními oslavami Miluše Maskulanisová majitelům psů radí: „Rány petard a dělobuchů psi nesnášejí. Zvířata by měla být během oslav zabezpečena doma, případně by měla dostat po poradě majitele s veterinářem uklidňující léky.“