VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pacienti sáhnou do peněženek

Litoměřicko - Pacienti budou od nového roku platit poplatky za návštěvu u lékaře, za recept a za pobyt v nemocnici.

30.12.2007
SDÍLEJ:

Ladislava Zuziaková bude na jednom z inkasních míst, kde pacienti litoměřické nemocnice poplatky uhradí.Foto: Jana Michálková

Regulační poplatky zavádí od 1. ledna 2008 novela zákona 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění. Jejich cílem je omezit četnost návštěv pacientů ve zdravotnickém zařízení a tedy i následně čerpání prostředků z veřejného zdravotního pojištění. Na základě tohoto zákona jsou Městská nemocnice v Litoměřicích a Podřipská nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem povinny tyto regulační poplatky vybírat.

Za ošetření v ambulanci zaplatí pacient poplatek ve výši 30 korun, za den pobytu na lůžku 60 korun, za ošetření na pohotovosti 90 korun. Jedna položka na receptu ho bude stát 30 korun.

Podřipská nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem od ledna zavádí systém placení kupony, v Městské nemocnici v Litoměřicích bude každému pojištěnci zřízen individuální elektronický účet.

Každému pojištěnci bude v informačním systému litoměřické nemocnice zřízen individuální elektronický účet vázaný na jeho „číslo pojištěnce".

„Na tento účet může kdokoliv, ať už pacient, jeho příbuzný apod., složit zálohu – hotově, převodním příkazem nebo platební kartou. Následně bude vystaven daňový doklad o složení zálohy. Peníze uložené na tento individuální účet budou sloužit k bezhotovostní úhradě regulačních poplatků,“ říká ředitel Městské nemocnice v Litoměřicích Leoš Vysoudil s tím, že pacientovi bude po provedení klinického vyšetření v ambulanci nebo po ukončení hospitalizace ze zřízeného individuálního účtu odečtena příslušná výše regulačního poplatku a vytisknut daňový doklad o zaplacení regulačního poplatku.

„Nevyčerpané prostředky na účtu si může pacient ponechat libovolně dlouho a použít je na úhradu regulačních poplatků při dalších vyšetřeních v naší nemocnici nebo si je vyzvednout,“ vysvětluje ředitel. „Zůstatek na individuálním účtu si může vyzvednout pouze pojištěnec, na kterého je účet veden, tj. pacient, který se prokáže příslušným průkazem pojištěnce a občanským průkazem nebo jiným úředním dokladem, podle nějž je možno ověřit totožnost,“ uvedl.

Pacienty ošetří

Nemocnice ošetří pacienta vždy, a to i v případě, kdy nebude mít na svém individuálním účtu patřičný zůstatek k úhradě regulačních poplatků. Při ukončení klinického vyšetření nebo po skončení hospitalizace však bude pacient zdravotníky vyzván k úhradě tohoto poplatku na příslušném inkasním místě.

„Pokud pacient svůj dluh neuhradí do jednoho měsíce, bude jeho dluh vymáhán exekučně,“ upozorňuje ředitel Vysoudil.

Poplatky za položku na receptu budou vybírány přímo v lékárně. Zálohy, popřípadě úhradu dluhu hotově nebo platební kartou budou moci pacienti složit na inkasních místech. V pracovních dnech v době od 6 do 17.30 hodin na recepci u hlavního vstupu a od 6 do 14.30 na recepci v oblasti centrálního příjmu. V pracovních dnech v době od 17.30 hodin do rána následujícího dne v ambulanci centrálního příjmu. V sobotu, neděli a o svátcích v době od 9 do 17.30 hodin budou pacienti platit poplatky na recepci v oblasti centrálního příjmu. Od 17.30 hodin do rána následujícího dne pak v ambulanci centrálního příjmu.

„Převodním příkazem lze zálohu nebo dluh uhradit na účet číslo 43-0848120237/0100, jako variabilní symbol uvést číslo pojištěnce z průkazu pojištěnce, specifický symbol bude používán pouze v případě úhrady hospitalizace a bude pacientovi sdělen při propuštění,“ upřesnil Leoš Vysoudil.

Kupony v zásobě

Pacienti roudnické nemocnice si budou po 1. lednu kupovat třicetikorunové kupony. K dispozici je budou mít v informačním centru nemocnice během pracovní doby centra od 7 do 16 hodin. „Mohou si je nakoupit i dopředu, pokud vědí, že je vyšetření v nemocnici čeká,“ říká primář chirurgického oddělení Podřipské nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem Josef Krajník.

Pacient si koupí kupon, odevzdá jej v ordinaci a na vyžádání dostane potvrzení o platbě. „Pokud bude pacient trvat na tom, že poplatek nezaplatí, bude o tom muset podepsat doklad. Jestliže odmítne podepsat i ten, porušuje zákon, doklad podepíše lékař a sestra a z pacienta se stává dlužník, jehož dluh může být vymáhán exekučně,“ vysvětluje. Poplatek za hospitalizaci lze platit převodem, a to do osmi dnů po odchodu z nemocnice, nebo jej pacient či jeho příbuzní uhradí v hotovosti.

„Počítáme ale s tím, že ve druhé polovině ledna necháme do nemocnice nainstalovat automaty, aby byl nákup kuponů pro pacienty jednodušší,“ říká primář Krajník. „Další možností, kterou zvažujeme, je konto pacienta, z něhož by se poplatky převodem odečítaly. Možností je více, uvidíme, která z variant bude pacientům lépe vyhovovat,“ říká Josef Krajník. „Zaměstnanci nemocnice jsou instruováni, aby pacientům poradili,“ dodal.

30.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 13 500 Kč

Pomocní kuchaři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadujeme: znalost ruské a ukrajinské kuchyně, Výhodou: vyučení v oboru., Způsob prvního kontaktu telefonicky či e-mailem.. Pracoviště: Barkmet, a.s., provozovna lhotka nad labem, 410 02 Lovosice 2. Informace: Ilona Abrahámová, +420 775 381 003.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 25 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení pro práce na železniční trati strojník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadujeme: strojnický průkaz na kolové bagry., způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: František vlk, pracoviště štětí, Litoměřická, č.p. 272, 411 08 Štětí. Informace: Zlatuše Vodičková, +420 737 771 977.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Technici v ostatních oborech příbuzných biologii 41 400 Kč

Technici v ostatních oborech příbuzných biologii (kromě zdravotnických) technik, lodní mechanik. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 41400 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme aktivní znalost Aj, Rj, pokročilou znalost s PC a svařovacími programy, První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Barkmet, a.s., provozovna lhotka nad labem, 410 02 Lovosice 2. Informace: Ilona Abrahámová, +420 775 381 003.

Ostatní - Obsluha zařízení ve vodárenství a vodohospodářství 24 000 Kč

Obsluha zařízení ve vodárenství a vodohospodářství (včetně čistíren vody) obsluha čistírny odpadních vod. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 28750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co bude Vaší prací:, obsluha technologie čistírny odpadních vod a pomocných provozů, pochůzková a kontrolní činnost, odebírání vzorků, úklidové práce v rámci udržování čistoty technologie svěřeného úseku, samostatná práce na svěřeném úseku, 8h směny (pouze ranní, pondělí-pátek), Proto byste měl(a) mít:, středoškolské vzděláním s maturitou nebo vyučení + praxe ideálně technického či chemického zaměření, zkušenost z chemického provozu nebo provozu ČOV, pozice je však vhodná i pro absolventy, které naši zkušení zaměstnanci zaškolí, dobrý zdravotní stav, základní znalost práce na počítači - máme automatizované provozy, chuť pracovat samostatně, Proč se Vám u nás bude líbit: , jsme stabilní a prosperující český zaměstnavatel, práce je u nás zajímavá a různorodá, pokud budete šikovný(á) můžete počítat s kariérním postupem i vyšší mzdou, o své zaměstnance pečujeme a nabízíme jim řadu výhod:, více dovolené, příspěvek na dojíždění, chutné stravování za pár kaček přímo ve firmě, firemní cafetérii, příspěvek na penzijní připojištění, výhodné volání a internet, zdarma vstupy do sportovních a kulturních zařízení, spoustu firemních akcí pro zaměstnance i jejich rodiny a štědrý příspěvek po prvním roce pracovního poměru, , Benefity v hodnotě 10 000 Kč ročně a více:, " Štědrý příspěvek po prvním roce pracovního poměru , " Příspěvek na dojíždění, " Cafetérie, " Příspěvek na penzijní připojištění, " Bonusy za pracovní výročí, " Týden dovolené navíc, " Dotované závodní stravování, " Výhodné telefonní tarify a pojištění, " Bezúročné půjčky, " Firemní akce pro zaměstnance a jejich rodiny, zdarma vstupenky na sport a kulturu, Začít u nás můžete: IHNED , Smlouva: na dobu určitou na 1 rok, a když se Vám u nás bude líbit a my budeme spokojeni, s radostí ji prodloužíme na dobu neurčitou , Více Vám poví: V. Sedláková, 416 564 911, vendula.sedlakova@preol.cz.. Pracoviště: Preol, a.s., Terezínská, č.p. 1214, 410 02 Lovosice 2. Informace: Vendula Sedláková, +420 416 564 911.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Osmapadesátiletý pokrývač zkolaboval v pondělí odpoledne při práci na střeše opravovaného domu na Mírovém náměstí v Litoměřicích.
16

FOTO: Tragédie na lešení. Pokrývač zemřel na srdeční zástavu

Ilustrační foto.

V Litoměřicích se bude diskutovat o kvalitě vzdělávání a místním akčním plánu

Jakým výrokem se blýskne tentokrát? Miloš Zeman přiel na návštěvu kraje

Ústecký kraj - Od úterý 19. června do čtvrtka 21. června potrvá návštěva prezidentského páru v Ústeckém kraji.

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

Vloupání na Litoměřicku meziročně ubylo. Zloděje odrazuje lepší zabezpečení

Litoměřicko, Ústecký kraj - Více než stovku nových případů vloupání každý měsíc vyšetřují policisté v Ústeckém kraji. Hrozivé číslo? Jistě. Přesto však počet vloupaček v kraji klesá. S jedinou výjimkou.

Lovosické koupaliště v novém kabátě otevřelo své brány návštěvníkům

Lovosice - Rekonstruované koupaliště otevřelo v pátek 15. června své brány návštěvníkům. Letošní sezona nabídne nové zázemí jak pro personál, tak pro návštěvníky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT