Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) na včerejšek pozvala zástupce médií a všech firem, které se podílely na projektu financovaném také z prostředků Evropské unie v rámci programů Phare a Transition Facility pro oblast využívání jaderné energie.

Cílem projektu byla úprava tří komor v úložišti, převezení „historických odpadů“ ukládaných sem v letech 1965 až 1985 do nově upravených komor a jejich konečné uložení. To spočívá v zalití výplňovým betonem v ukládacích komorách.

Bude to znamenat větší bezpečí i pro obyvatele města, v jehož katastru se úložiště radioaktivních odpadů nachází? Podle ředitele SÚRAO Vítězslava Dudy ano.

„Samozřejmě je úložiště kontrolováno, monitorováno. Všechny odpady, které jsou sem ukládány, splňují přesně stanovené podmínky na základě bezpečnostních rozborů a potvrzuje je Státní úřad pro jadernou bezpečnost,“ odpověděl na otázku Deníku Duda. Úzkou spolupráci města se SÚRAO potvrzovala i přítomnost starosty Litoměřice Ladislava Chlupáče a vedoucího odboru životního prostředí litoměřické radnice Pavla Gryndlera na včerejší prezentaci. Gryndler je zároveň členem dozorčí rady SÚRAO.

Stavební a hornické práce, které začaly na jaře loňského roku, přišly celkem na více než jeden milion euro. Přemísťování radioaktivních odpadů, které zajištovala specializovaná firma ALLDECO.CZ, a.s. a jež bylo hrazeno z dotace Ministerstva průmyslu a obchodu, stálo přes devět a čtvrt milionu korun. Objem upravovaných komor činil 2019 metrů krychlových a přemístěno bylo 15 300 obalových souborů o celkové hmotnosti 881 tun. „Nejnáročnější byla fotodokumentace a jejich zanesení do počítačové databáze,“ upozornil Jiří Dostál ze společnosti ALLDECO.CZ.

Práce však – už nad rámec projektu – pokračují. Zbývá totiž z jedné komory přemístit ještě pět až deset tisíc „historických“ obalů. Tyto práce však hradí SÚRAO již z vlastních prostředků.

Od roku 1964, kdy úložiště Richard vzniklo, se v něm ukládají institucionální odpady, například z nemocnic či výzkumných ústavů. Celkový objem upravených podzemních prostor přesahuje 17 000 m3, kapacita pro ukládání odpadu je přibližně poloviční, zbytek tvoří obslužné chodby). V rámci běžného provozu úložiště je zajišťována kontrola stavu důlních prostorů, prováděna běžná údržba stavebních objektů, technologií, strojního a elektrozařízení a pozemků. V roce 2006 bylo uloženo do Richardu 222 standardních obalových jednotek s nízkoaktivním odpadem o celkové hmotnosti 73,35 tuny.