Město tak počítá s finanční spoluúčastí ve výši minimálně 15% z celkových nákladů, které budou zahrnuty do rozpočtu města na rok 2008. Myšlenka členů občanského sdružení Muzeum Lovosicka se začíná naplňovat.

Pfannschmidtova vila je památkově hodnotný objekt v centru města, který byl využíván jako poliklinika. Těmto požadavkům už ale současný stavebně technický stav budovy neodpovídá. Vzhledem k výhodnému umístění, prostorové kapacitě, honosně řešené fasádě a reprezentativnímu interiéru byla zpracována studie pro její nové využití jako „Muzea a kulturního centra Města Lovosice“.

„Největší část muzea by měla zabírat expozice archeologie, objeví se tu sekce České středohoří, expozice historie Lovosic a pověstí Lovosicka. Chceme, aby se tu prezentovaly obce spadající pod Lovosice a místní továrny,“ říká Miroslav Hvorka, předseda o. s. Muzeum Lovosicka.

Náklady odhadují na 50 milionů

Protože náklady na celkovou rekonstrukci včetně následného specifického vybavení všech prostor jsou předpokládány ve výši téměř 50 milionů korun, bude nutné rozdělit akci alespoň na tři etapy.

„V první etapě je nutné samozřejmě začít střechou, statikou a odvlhčením. Další části budou členěny zejména na přístavbu požárního schodiště, výtahu a vstupního vestibulu, vlastní rekonstrukci vnitřních prostor stávající budovy, rozvody nových instalací, konečné povrchové úpravy a nové napojení na inženýrské sítě,“ říká Robert Paťcha z oddělení státní památkové péče na Městském úřadu v Lovosicích s tím, že objekt sice není přímo zapsán v Ústředním seznamu kulturních památek ČR, veškeré přípravné a zejména projekční práce byly ale směrovány tak, jako by se o kulturní památku jednalo.

Vila je směsicí stavebních slohů

„Pfannschmidtova vila byla vystavěna v období historických slohů, z tohoto důvodu je určitě zajímavá úplně celá, a to od sklepa, který je klenutý s pohledovým režným zdivem a kamennými portály, průjezdem s mramorovými obklady a nástropními malbami, schodištěm s kovaným zábradlím, reprezentativními prostory v prvním patře s kazetovými stropy či stropy štukovými se zrcadly s obrazy v oleji na plátně nebo mansardovou střechou, která byla a doufám, že opět bude, pokryta břidličnými šablonami,“ vysvětluje Robert Paťcha.

„Nejhodnotnější je však určitě bohatě zdobená fasáda, s převážně kamennými, či štukovými architektonickými články a dochovanými původními výplněmi otvorů. Z těchto důvodů je nutné uvažovat s prováděním oprav na původním objektu odborně řemeslným a jistě i restaurátorským způsobem,“ poznamenal.

Expozice mají být flexibilní

„Zatím sháníme kontakty a materiály. V další fázi je budeme zpracovávat, takže je před námi ještě spousta práce. Expozice by měly být postaveny na audiovizuální technice – jsem přesvědčen, že lidi zaujme DVD více než statický panel a vycpaniny. Chceme, aby bylo muzeum moderní a aby přimělo lidi navštěvovat je opakovaně,“ vysvětluje Miroslav Hvorka. „Naší snahou je, aby se kultura v Lovosicích dostala alespoň na úroveň zdejšího sportu,“ dodal.