Oběhové zkoušky prováděné na průzkumném geotermálním vrtu v areálu bývalých kasáren Dukelských hrdinů v Litoměřicích potvrdily teoretické předpoklady, že země pod Litoměřicemi je energeticky vydatná.

Geotermální ověřovací vrt označený PVGT-LT 1, který geologové začali hloubit už před rokem, dosáhl hloubky 2111,2 metru. Byla v něm naměřena teplota 63,4 stupně Celsia, což je hodnota téměř shodná s projektovanou, teoreticky vypočtenou teplotou pro tuto hloubku.

V současné době dochází ke zhodnocení ověřovacího vrtu z geologického, geotermálního, petrografického a dalších hledisek. Zchlazovací nádrž, v níž se včera starosta Chlupáč koupal, je používána na monitorování teplotních poměrů ve vrtu. Voda, po průtoku vrtem navíc obohacena o velké množství minerálů, umožňuje vyhřívání nádrže, kde je dnes regulovaná teplota 32 až 35 stupňů.

Geotermální projekt Litoměřice se tak postupně dostává do další fáze. Poté, co byla ukončena stavba průzkumného vrtu, se plynule přechází k přípravným pracím, které povedou k výstavbě vlastní elektrárny. Město již zadalo zpracování projektu pro územní řízení a požádalo o zahájení zjišťovacího řízení EIA, tedy posouzení vlivu stavby na životní prostředí.

Předpokládané náklady na výstavbu geotermální elektrárny a teplárny jsou odhadovány na 1,1 miliardy korun, dokončena by mohla být do roku 2010, nejpozději do roku 2013. „Městu by měla přinést zhruba 50 MV tepelné a asi 5 MV elektrické energie,“ řekl Pavel Gryndler. „Pokud se vše podaří tak, jak si přejeme, tak z hlediska tepelné energie by mohly být Litoměřice soběstačné ze 75 procent,“ odhaduje.

„Možností využití geotermálního vrtu je několik. Hlavní představou města je vybudovat zde lázně – relaxační centrum s bazénem, nebo bychom jej mohli využívat pro vyhřívání komunikací, zájem projevila i pražská zemědělská univerzita, která by tu chtěla vytápět skleníky,“ nastínil rýsující se možnosti starosta Ladislav Chlupáč.

Litoměřice budou usilovat o získání finančních prostředků z Evropské unie, respektive z operačního programu věnovanému životnímu prostředí.