Odpad neohrožuje kvalitu vody

„Krajský úřad šetřením na místě zjistil, že skládky neohrožují kvalitu povrchových nebo podzemních vod, což by umožnilo poskytout obcím příspěvek na jejich likvidaci,“ uvedl pro Deník František Janačík z kanceláře hejtmana Ústeckého kraje.

Starostové obcí Hrobce, Libotenice a Nové Dvory se na krajský úřad obrátili dopisem na jaře letošního roku. Požádali o finanční podporu při úhradě „skládkovného“, nebo možnosti ukládání odpadů na skládku, či o ekologickou likvidaci bez poplatku.

S likvidací mají problémy

S likvidací vzniklých černých skládek mají místní problémy. Jde především o finanční náročnost takové záležitosti. „Například obec Nové Dvory není schopna sama ze svých zdrojů provést likvidaci skládek, neboť z rozpočtu obce bude financován rozvod místní kanalizace,“ vysvětlil Vlastimil Sýkora, mediální zástupce roudnické radnice.

Podle starosty Hrobců, pod které spadají také Rohatce, není ale situace nijak jednoduchá. „Černé skládky je potřeba rozdělit na dvě kategorie. V první jsou ty, které byly v osmdesátých letech legalizovány, následně oficiálně uzavřeny – na tyto si samozřejmě lidé zvykli vyvážet odpad a bohužel u některých tato tendence přetrvala – a ve druhé ty, které vytváří „porevoluční“ lidé,“ míní starosta.

Na zmiňovaných skládkách převažuje stavební suť, zemina, komunální odpad a v poslední době hlavně demontované součástky vraků vozidel. „Odkládají je zde pravděpodobně osoby, které vraky demontují a skelet vozidla odevzdávaji do sběren surovin. Uhlídat tyto aktivity je prakticky nemožné,“ říká Vlastimil Sýkora.

Skládky jsou snadno dostupné

Pravděpodobně základním předpokladem k tomu, aby černé skládky vznikaly právě v těchto místech a v takovém rozsahu, je velice snadná dopravní dostupnost. V bezprostřední blízkosti všech navezených odpadků totiž vede zpevněná komunikace v polích, daleko od obydlených domů. Účinným a snadným opatřením by měly být betonové zátarasy.

Závory a zátarasy nebudou všude

„Zátarasy by měly být na místě do týdne, ale můžeme jen doufat, že neposunou úložiště odpadu o kus dál. V tomto případě jde o prostor u cesty na Oleško. Na dalších místech to tak řešit nejde. A když dáme na cesty závory, znepříjemníme tím život lidem, kteří si zkracují cestu mezi obcemi, nebo zemědělcům, kteří jedou na pole a pro které jsou zpevněné cesty přínosem,“ říká Karel Landkammer. „V současnosti obcím nezbývá než čekat, jestli se v rozpočtu kraje na příští rok uvolní peníze, případně jestli Ministerstvo životního prostředí nevyhlásí nějakou akci na likvidaci černých skládek,“ dodal Sýkora.