Zhruba polovina nájemníků je ale zatím stále proti. Stěžují si na chování nepřizpůsobivých obyvatel domu, neúnosný hluk, zdevastované společné prostory.

„Byli bychom raději, kdyby se nic neprodávalo,“ shodly se včera Iva Kreibichová a Květa Kovaříková. „Nic tu nevydrží. Hydranty, schránky, dveře, osvětlení. Všechno rozkopané, zdevastované. Všude nápisy, moč a zvratky na chodbách i ve výtazích. Momentálně je ve sklepě nakadíno,“ prohlásily ženy.

„Nevíme, kdo je dlužník a kdo ne. Kdo zaručí, že pak budou všichni přispívat do společného fondu oprav?“ dodala jedna z nich.

Proti záměru prodeje ve čtvrtek hlasovali místostarosta Jiří Landa a zastupitel Václav Knotek.

„Jsem přesvědčený, že by si objekt Revoluční 1831/7 mělo město ponechat jako sociální byty. Pro jeho prodej podle mého názoru nenazrál čas,“ odpověděl na dotaz Deníku Jiří Landa.

„Dle provedeného průzkumu zájem o odkoupení bytových jednotek projevilo necelých 52% současných nájemníků, což je podíl, který neodpovídá platným pravidlům pro prodej bytů – ten je 60%. Navíc se obávám, že řada současných zájemců si koupi bytu ještě rozmyslí, až se seznámí s podmínkami a cenou, která dosud není určena,“ uvedl.

Podle starosty města Ladislava Chlupáče je nutné prověřit, kdo v domě bydlí. Město proto bude zjišťovat, kdo zde má hlášen trvalý pobyt a dlouhodobě se zde nezdržuje. „Tato skutečnost pak může být důvodem pro výpověď,“ řekl starosta.

Zastupitelé záměr prodeje schválili

Město teď bude znovu zjišťovat eventuální zájem současných nájemníků.

„Nejprve musíme vypracovat prohlášení vlastníka včetně zápisu do katastru nemovitostí. Následně proběhne ocenění bytových jednotek,“ říká Václav Härting, vedoucí odboru správy majetku města. „Poté musí zastupitelstvo schválit koeficient, kterým se upraví cena znaleckého posudku, a na dalším zastupitelstvu by už měl být schválen seznam bytů s konkrétní cenou a jmény nájemníků, kterým bude učiněna nabídka na prodej,“ dodal.

„Já bych ho koupila, ale maximálně za sto tisíc. I když i to je moc,“ zauvažovala včera Jarmila Masopustová.

Původně měly být v domě kamery

V Revoluční 1831/7 je poměrně velká kumulace problémového obyvatelstva, což celou situaci zhoršuje.

„Domnívám se, že bychom dříve než o prodeji měli uvažovat o tom, jak zamezit projevům vandalismu a narušování sousedského soužití,“ říká místostarosta Jiří Landa. „V souvislosti s problémy, s nimiž se v této lokalitě i samotném domě setkáváme, jsme původně uvažovali o zavedení opatření, jež by chování tamních nájemníků měla usměrňovat,“ připomíná s tím, že se jednalo například o zřízení kamerového systému ve společných prostorách nebo zřízení funkce domovníka či správce objektu.

„Nedávno jsme jednali i se zástupci neziskové organizace, která by tyto služby mohla zajišťovat a rozšířit například i o sociální práci v oblasti volnočasových aktivit zdejších dětí a mládeže,“ uvedl místostarosta.

Problémy prodej bytů nevyřeší

Prodejem se podle něj zde vzniklé problémy neodstraní, budou pouze přesunuty jinam.

„S vysokou pravděpodobností dostaneme na ulici sociálně slabé rodiny s malými dětmi, vůči kterým máme jako město povinnosti,“ říká. „Budeme stát před skutečností potřeby těmto rodinám pomoci, ale prodejem domu se připravíme o možnost ji naplnit,“ uzavřel Jiří Landa.