„Určitě to bylo přínosné dopoledne. Nejen mě, ale jistě i ostatním zástupcům obcí to osvětlilo situaci,“ sdělil Deníku po skončení přednášky Václav Tyl, starosta Vědomic.

Seminář se konal právě v této obci, protože je členem Svazku pro obnovu venkova a především pak díky tomu, že byly Vědomice v letošním roce vyhodnoceny jako Vesnice roku 2007 Ústeckého kraje.

„Určitě to bylo zajímavé, dozvěděli jsme se nekolik nových věcí,“ uvedl Vlastimil Mikl, jeden z návštěvníků semináře a starosta Vrbice. Tu brzy čeká několikamilionová investice v souvislosti s výstavbou obecní kanalizace. Přednáška se týkala především druhého kola pro přijímání žádostí a podporu z Programu rozvoje venkova ČR. „V tomto kole naše obec nebude podávat žádost o dotace. Jednou z hlavních podmínek pro přijetí je totiž stavební povolení a to teprve dokončujeme,“ vysvětlil vrbický starosta.

Druhého kola se neplánují zúčastnit ani Vědomičtí. „Žádosti si podáme až do třetího kola, teď nemáme připravené vhodné projekty,“ sdělil Václav Tyl.
Přednášky se nezúčastnili pouze starostové, byla určena také představitelům svazků obcí, místních akčních skupin a dalších institucí.