VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otázka pro Otakara Šaška

…, zastupitele kraje a člena zemědělské komise

1.11.2007
SDÍLEJ:

Otakar ŠašekFoto: archiv

V poslední době se zvýšila nabídka biovýrobků, téměř každá síť supermarketů má nyní připraven pro zákazníky alespoň základní sortiment těchto výrobků. Jak to ale vypadá s původem biopotravin? Jakou měrou se na nich podílejí zemědělci na Litoměřicku? Jak se daří ekologickému zemědělství v našem regionu?

I běžná produkce potravin je v současné době díky přísným předpisům na vyšší kvalitativní úrovni. Svou roli v tomto ohledu hraje také například čistota vod či ovzduší. Nabídka biopotravin tuzemské produkce zatím není příliš bohatá, v celé ČR je v tomto režimu obhospodařováno pouze 900 hektarů orné půdy.V našem okrese je evidováno 1447 hektarů zemědělské půdy v režimu ekologického zemědělství, což je 2,4 procenta výměry. Z této plochy je asi 3,5 hektaru ovocných sadů, 70 hektarů orné půdy a zbytek jsou travní porosty.

V přechodném období je nyní 360 hektarů zemědělské půdy, což je 0,6 %. Z této výměry asi 27 hektarů firma Sady Čtveřín na Dobříňsku a asi 50 hektarů orné půdy. Zřejmě největší výměru - cca 70 ha obhospodařuje Karel Tachecí z Budyně - zelenina + polní plodiny. Mlýn Klíma v Křesíně buduje mlecí linku s denní kapacitou 6 tun, plánují spustit v březnu 2008 na mletí bioobilovin - hlavně pro pekárny. Poptávka bude jistě stoupat s rostoucí kupní silou a zdravým životným stylem. Problémem je vyšší podíl lidské práce v porovnání s komerčním zemědělství.

 

1.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vůně starých knih. Lada Hlaváčková představuje interiéry biskupské knihovny.
8

FOTO: Na biskupství jsou knihy, které voní tajemstvím

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 14. prosince 2017

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Moc prvňáčků. V Litoměřicích změnili spádovost škol

Litoměřice – Zastupitelé na svém jednání schválili novou spádovost základních škol. Do první třídy ZŠ Ladova se totiž letos hlásilo ze spádového obvodu více dětí, než mohla škola přijmout.

VÍME PRVNÍ

Orangutana Ňuňáka nezabila rakovina, ale tasemnice, která napadá i lidi

Ústí nad Labem - Orangutan Ňuňák nezemřel na rakovinu. Pitva ukázala, že boulovité útvary jsou ve skutečnosti zapouzdření cizopasníci. Přesněji tasemnice, které přenáší lišky trusem. Napadají i člověka a mohou představovat i smrtelné nebezpečí.

Ježíškova vnoučata nadělují dárky pacientům nemocnice

Litoměřice - Do dobročinné akce se zapojilo i oddělení litoměřické LDN.

Kamion skončil v příkopu u Libkovic pod Řípem

Libkovice pod Řípem - K dopravní nehodě došlo chvíli po poledni.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT