Pořadatelé podmínky splnili

Jarní akce byla povolena Správou CHKO České středohoří za určených podmínek, které pořadatelé splnili. Přibližně dva měsíce po jarních závodech nebyla již vyjetá trať zřetelná a vliv na obratlovce byl spíše pozitivní, což bylo způsobeno vytvořením obnažených a prosluněných míst v jinak nesekaném terénu.

Na podzim dostali výjimku

Ke konci září rozhodla vláda České Republiky o udělení výjimky ze zákona o ochraně přírody a tím dala zelenou k pořádání podzimních závodů.
„Závody se povedly. Jediné, co nám mohlo popřát více, bylo počasí. Podle prvních odhadů máme na závodech kolem čtrnácti set platících diváků,“ řekl Jiří Kučera, prezident motoklubu Bezinka Kamýk.

Nejvíce lákala free style show

Vyjma dvou hlavních závodů – do 250 cm3 a kategorie Open připravili pořadatelé pro širokou motoristickou veřejnost v rámci závodů motorkářskou lahůdku Free style motokros show, akrobatické skoky na motorce na místním fotbalovém hřišti s výhledem na zříceninu hradu Kamýk v podání Petra Kuchaře, který je nestorem free stylového skákání. close zoom_in

„Překvapil nás počet diváků na této velmi dobře připravené akci. Skákalo se nám tu dobře jen počasí mohlo být určitě lepší. Pořád nám hrozil déšť,“ říkal po prvním akrobatickém skákání Petr Kuchař. „Někteří pořadatelé závodů v seriálu mistrovství republiky by se sem mohli jezdit učit, jak se má motokrosová akce správně připravit,“ dodal Petr Kuchař.

„Závody jsou zajímavé, určitě se na ně dá koukat, ale to, co předváděli jezdci při skocích na rampě, bylo fantastické,“ pochvaloval akrobatické skokany na silných strojích Pavel Horák z Ústí nad Labem.

Správa CHKO na závody dohlíží

„Jsme pod neustálým dohledem lidí ze Správy CHKO České středohoří. Byli se tu podívat, jak máme připravenou trať, již včera, přišli i dnes a na středu máme s nimi dohodnutou schůzku přímo na místě závodů,“ sdělil Jiří Kučera.
Členové motoklubu Bezinka Kamýk se snaží dohodnout jak s místními občany, tak i s CHKO České středohoří na tom, jak nejlépe využít přírodu k závodům a přitom ji neničit.

Kamýk je baštou motorkářů

„Kamýk je dlouholetá motorkářská bašta a motokros k nám prostě patří. Nadšení pro tento sport sdílí většina místních obyvatel, a když se tu rozhlédnete, tak uvidíte stejně jako já, že se na závody přišla podívat určitě polovina z místních obyvatel,“ řekl Vladimír Vojáček z Kamýku.
„Bydlím kousek od trati a na závody už jsem zvyklá. Na motorky si zvyknul dokonce i můj pes, který je citlivý až až,“ říkala Jiřina Ottová z Kamýku.

Výtěžek půjde do nemocnice

Děti a místní obyvatelé měli na akci vstup zdarma. Výtěžek ze vstupného poputuje v následujících dnech dětskému domovu a dětskému oddělení Městské nemocnice v Litoměřicích. Děti měly také možnost zazávodit si v dětských závodech Bezinka Junior Riders. „Na jaře nám tu závodilo osm dětí, dnes již čtrnáct,“ pochlubil se Jiří Kučera.