„Ve středu jsme na jednání dospěli k dohodě s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou, konkrétně pak se zástupci katedry architektury, jejíž studenti budou pracovat na návrzích rozhledny nad Rohatcemi,“ informoval aktuálně Karel Landkammer, starosta Hrobců, pod něž Rohatce spadají.

Rozhledna by měla vyrůst v místě, kde byl v minulosti umístěn naváděcí maják pro ruzyňské letiště. V současné době je místo častou zastávkou motoristů, turistů a cykloturistů.

„O výstavbě rozhledny v tomto místě uvažujeme již od roku 2003. Dokonce jsme záměr nechali zanést do nového územního plánu, který máme od roku 2004. S její stavbou právě na tomto oblíbeném místě tedy počítáme,“ vysvětlil starosta.

Konkrétní parametry, nebo mantinely, kterých by se mladí architekti měli při svých návrzích držet Hrobečtí zatím neurčili. „Zatím jsme je nelimitovali například ani tím, z jakého materiálu má být stavba zhotovena. Jde nám o to, aby se sem stavba hodila. Bude viditelná ze širokého okolí,“ říká Karel Landkammer. Jediným omezením je podle něj maximální výška třicet metrů.

Rozhledna by podle plánu měla také napomoci rozvoji turistického ruchu na Roudnicku. „Vede tudy cyklostezka podél Labe. Lidé by tak mohli odbočit na blízkou rozhlednu. Jistě by to regionu prospělo,“ sdělil Deníku již dříve Dušan Pollák, starosta Židovic.

Stavba by podle starosty Karla Landkammera měla sloužit pouze jako vyhlídkové místo. „O žádné přilehlé restauraci nebo podobném zařízení neuvažujeme, ani to neumožňuje územní plán,“ dodal starosta Hrobců.