Zatím ale není jasné, zda budou jízdní řády v přepracované podobě vůbec platit. Poslední slovo budou mít radní. Litoměřický Deník upozornil na základě stížností cestujících na problémy s nedodržováním jízdních řádů městské hromadné dopravy v Litoměřicích před třemi týdny.

„Řešením by mohla být jejich zásadní změna, kterou provede dopravce,“ reagoval před necelým měsícem Ivo Perna, vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství v Litoměřicích.

První nástřel nových jízdních řádů připravil ředitel litoměřické provozovny Dopravního podniku Ústeckého kraje Zdeněk Razák už během několika dnů.
„Provedli jsme především změny u autobusových linek B a D. S časy odjezdů a příjezdů linky A, která řeší potřeby zaměstnanců Intersparu tak, aby se dostali do a z práce, a jíž Interspar spolufinancuje, zatím hýbat nebudeme,“ řekl včera (čtvrtek) ředitel Zdeněk Razák.

Přestože o návrzích nových jízdních řádů včera nechtělo mluvit ani město, ani dopravce, podle předběžných informací jsou časové smyčky, nynější půlhodinové intervaly, autobusových linek B a D rozvolněny v dopravních špičkách o zhruba pět minut.

Podmínkou města, které městskou hromadnou dopravu v Litoměřicích financuje částkou 2,5 milionu korun ročně, byl požadavek, aby upravené jízdní řády navazovaly na páteřní trasy autobusové a železniční dopravy směrem na Prahu, Ústí nad Labem nebo Liberec.

„Zásadní změnou je například to, že první spoj na lince D by měl vyjíždět z autobusového nádraží místo v 4.55 už v 4.25, aby cestující stihli první autobusový spoj do Prahy, který odjíždí v pět hodin ráno. Dříve na něj museli chodit až z Pokratic pěšky,“ říká Zdeněk Razák.

Podle návrhů nových jízdních řádů by měly ale v podstatě zůstat půlhodinové intervaly zachovány. Tím by měl zůstat i počet spojů, tedy 21, stejný.

„Nic ohromného se tu udělat nedá – roztáhnout časy tak, aby autobusy, když naberou zpoždění, ho stihly vyrovnat,“ říká Zdeněk Razák.

O návrzích nyní bude jednat Ivo Perna s místostarostou Litoměřic Ivanem Palánem. Poté budou návrhy projednávat litoměřičtí radní. Ti pak o změnách rozhodnou. O tom, zda se nová podoba jízdních řádů objeví v dopravě už od 9. prosince, bude jasno během následujícího měsíce.