„Dne prevence se zúčastnili všichni naši žáci. Podle jejich věku jsme pro ně pak připravovali jednotlivé programy,“ přiblížila Jitka Korábová, koordinátorka akce. Děti tak prožily dopoledne například v řepnickém útulku, na litoměřickém Dopravním hřišti, nebo ve společnosti příslušníků Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. „Den prevence uskutečňujeme v rámci preventivních aktivit. Děti by touto formou měly leccos prožít a být lépe připraveny do života. Navíc tak splňujeme průřezová témata Školního vzdělávacího programu,“ vysvětluje Jitka Korábová.

Kromě návštěvy mimoškolních zařízení a míst jakým byl právě řepnický útulek, proběhlo v budově ZŠ Na Valech několik speciálních kurzů a přednášek. Děti tedy navštívily přednášky, které byly zaměřeny na několik témat. Například první třídy měly téma Jak se chovat, nebo Komu důvěřovat. Starší děti si pak vyslechly povídání o kamarádství, přátelství a ty nejstarší například o anorexii, bulimii, nebo o šikaně a závislostech.

„Moc se mi tu líbí, jen je škoda že je zima,“ svěřila se Deníku během návštěvy řepnického psího útulku Tereza Holubová, žačka čvrtého ročníku.

Během zdejší návštěvy se děti setkaly se zatoulanými a odloženými psy. „Děti viděly například pejska, kterého někdo polil kyselinou. Učí je to, že se mají ke zvířatům chovat hezky. S útulkem dlouhodobě spolupracujeme, dvakrát do roka sem jezdíme,“ přiblížila Lenka Matoušovská, jedna z učitelek Základní školy Na Valech.

Na včerejší Den prevence navazují žáci školy na jaře v rámci Dne sportu a zdraví.