„Nemáme v úmyslu se takto nezřízeně chovat k přírodě a lidem. Často se tu takto proháněli motorkáři odjinud. I proto jsme v prosinci loňského roku založili občanské sdružení Moto klub Bezinka Kamýk. Snažíme se dohodnout, jak s místními občany, tak i s CHKO České středohoří na tom, jak nejlépe využít přírodu k našim závodům a přitom ji neničit,“ uvádí předseda moto klubu Jiří Kučera.

Na jaře, na povolení CHKO České středohoří, tu uspořádali první závody. Účastnilo se jich mnoho závodníků z celé republiky a takřka tisíc diváků. „Co jsme CHKO slíbili, to jsme také splnili. Svědčí o tom i posudek, který jsme po akci od ochranářů obdrželi,“ říká Jiří Kučera.

„Samotná akce byla povolena Správou CHKO České středohoří za určených podmínek, které pořadatelé splnili,“ uvádí v posudku vedoucí CHKO České středohoří Markéta Peřinová.

V posudku k místnímu šetření se dále objevuje, že přibližně dva měsíce po závodech, v červnu, již vyjetá trať není zřetelná a také že vliv na obratlovce byl spíše pozitivní, což bylo způsobeno vytvořením obnažených a prosluněných míst v jinak nesekaném terénu.

„Ano, neshledali jsme žádný negativní vliv a dopad akce na přírodu a krajinu v jejím okolí. V červnu již byla celá louka zapojena do jednolitého porostu bez známek jeho poškození. Podzimní akci budeme také dozorovat, i když je povolena na základě výjimky vlády ČR,“ sdělila Markéta Peřinová.

„Na závody se již těším a určitě se na ně půjdu podívat. Byl jsem se podívat i na jaře. Motorky u nás v obci mají velkou tradici. Kdysi jsem s místními motorkáři jezdil i po závodech. Dokonce jsem jednou měl na krku zapůjčen i věnec pro vítěze od našeho Milana Petráka, ale to už je dávno a byla to jen taková chvilková legrace,“ přislíbil diváckou účast na blížících se závodech a zavzpomínal místní obyvatel Jaroslav Láska.

„Pár starších lidí ze vsi je možná trochu proti tomu. Ale pro zviditelnění obce je pořádání každé takovéto akce, která je jednou za půl roku, určitě dobré. Většina obyvatel se na závody půjde podívat a pobavit se a pár lidí, kteří touží po klidu asi na ten jeden den odjedou pryč. Moc se tu toho u nás na Kamýku neděje, takže jsem ráda za každé zpestření,“ sdělila místní obyvatelka Drahoslava Šupová.