Invazi blech objevil ředitel školy v pondělí ráno. Zaplavily sklep budovy i obě její patra. Nechal objekt okamžitě zavřít, a tak 350 dětem ze základní a zhruba stovce ze speciální školy neplánovaně prodloužil volný víkend. Ojedinělá situace, s níž se hygienici v tomto rozsahu ještě nesetkali, štětskou radnici nezaskočila. Ještě během pondělí a následně v úterý nechali školu deratizovat. Školou a jejím okolím proteklo osmdesát dva litrů postřiku.

„Situaci způsobily divoké kočky. Blechy sem roznesly ze svých pelechů v koutu školního hřiště mezi jídelnou a speciální školou. Dostávaly se do sklepa, kam patrně zalézaly nezajištěnými otvory a děrami pod budovou, které tu vznikly po záplavách z roku 2002. Tehdy tu voda zatopila vše do výšky téměř dvou metrů. V teple sklepa se blechy zřejmě namnožily a odtud pak roznesly do celého objektu,“ říká ředitel školy Václav Hladík. „Teď nás může zachránit jen odchyt koček,“ dodává.

Podle tvrzení hygieniků, kteří na místě provedli obhlídku, se jedná o zcela ojedinělou situaci. „S výskytem blech v takovém rozsahu jsem se ještě nesetkal,“ přiznal Josef Trmal, ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem, který kvituje rychlý zákrok města. „Není pravdou, že zvířecí blechy na člověka nejdou. Žádné dítě však nebylo poštípané,“ potvrdil Josef Trmal.

Štípnutí blechy vyvolává svědivou reakci, rozškrábané místo pak může být vstupní branou pro sekundární infekce. Škola ale rodiče v pondělí poránu zkontaktovala a ti si pro děti přišli. Zbytek dětí pak pedagogové doprovázeli domů.

Štětská radnice připravuje opatření. Zatím uvažuje o třech variantách. Na doporučení hygieniků chystá v nejbližších dnech odchyt, odhadem dvacítky, zablešených koček. Ty musejí být odveny k veterináři, kde budou vykastrovány. Kastrace jedné kočky a její celkové vyléčení stojí asi 3 500 korun.
„Kočky si brání své teritorium. Pokud se nebudou moci rozmnožovat, postupně vymřou a tím bude ohnisko zlikvidováno,“ řekl včera místostarosta Štětí Antonín Šimral.

Po kastraci zůstanou kočky buď ve zvířecím útulku, nebo musejí být podle zákona vypuštěny zpět do ulic, do míst, kde byly odchyceny. „Obávám se, že přenosu blech to nezabrání,“ pochybuje místostarosta Šimral.

Druhým opatřením je opakovaná deratizace, která má ve škole a jejím okolí proběhnout už tuto neděli. V pondělí školáky čeká běžné vyučování.
„Co nejdříve také musíme eliminovat úkryty koček pod školní budovou, kde se blechy líhnou,“ dodal místostarosta.

Veškeré náklady na řešení mimořádné situace ponese město Štětí. O urychleném uvolnění peněz z městského rozpočtu budou jednat jeho radní na svém dnešním zasedání.