Se zadlužením nepočítají

„Pro příští rok nepočítáme s žádnými úvěry ani půjčkami. Této možnosti využíváme zcela minimálně,“ sdělila starostka města Štětí Zdeňka Rulíšková. Priority rozpočtu se teprve vytvářejí, v současnosti jsme v plné práci nad přípravou Strategického plánu rozvoje města, který by měl být hotov do konce listopadu a z něj pak vyplynou konkrétní projekty, na které se zaměříme.

„O žádném bankovním úvěru ani půjčce při přípravách rozpočtu na příští rok v Lovosicích neuvažujeme,“ uvádí tajemník lovosické radnice Martin Burian.

Úvěry zcela nevylučují

„Bankovních úvěrů jsme zatím nevyužívali. Jediný úvěr, který si město vzalo, se před několika lety týkal nákupu několika domů nacházejících se v centru města. Splacen byl během čtyř let,“ říká litoměřický místostarosta Jiří Landa. „Vzhledem k tomu, že máme připraveno několik zajímavých, ale finančně náročných projektů, nemluvě o projektu stavby geotermální elektrárny a s tím souvisejícím využitím Jiříkových kasáren, cestu bankovních úvěrů nevylučuji. Osobně bych se této myšlence nebránil. Faktem však je, že jsme tuto záležitost v zastupitelstvu dosud nediskutovali,“ dodal místostarosta Jiří Landa.

V Roudnici závisí na dotacích

Na otázku zda v Roudnici počítají s tím, že by některé projekty financovali prostřednictvím úvěrů a půjček odpověděl tiskový mluvčí města Vlastimil Sýkora. „O tom zda příští rok budeme využívat nějaké úvěry nebo půjčky lze přesně odpovědět až v momentě, kdy budeme vědět, jak jsme uspěli v řízení o získání dotačních prostředků. Naším dlouhodobým cílem není zadlužovat město, a proto chceme využít prostředky z fondu budoucnosti, který byl vytvořen na základě příjmů z privatizace městského bytového fondu. Pouze v případě, že budeme výjimečně úspěšní ve snaze získat dotace, potom bychom z důvodu zajištění vlastního dotačního podílu mohli žádat o získání úvěru.“

Radnice v litoměřickém regionu chtějí i nadále hospodařit s vyrovnanými rozpočty. Tomu odpovídá i rozsah plánovaných investičních a dalších akcí na příští rok, které se na radnicích v současnosti dostávají do finální podoby. Důležité také pro příští rok bude zda v daňové výtěžnosti nenastanou změny, po kterých volají menší obce, a které by znamenaly v případě větších měst roční propad příjmů ve výši řádově milionů korun. Otázkou také je jak dopadnou příští rok boje o získávání dotací ze státních zdrojů a především programů Evropské unie.